Targi HoReCa 2023 w Krakowie: Polska Izba Biznesowa we Włoszech z firmami z Italii

Drzewo oliwne

Drzewo oliwne

Edycja 2023 Targów HoReCa w Krakowie przynosi dwie absolutne nowości z nad Morza Śródziemnego, a dokładniej z  Sycylii, pięknej wyspiarskiej kolebki cywilizacji i diety śródziemnomorskiej: oliwę z oliwek extra virgin i produkty z wody morskiej.

Po raz pierwszy w Krakowie wystawcą będzie Regionalny Instytut Wina i Oliwy z Oliwek (IRVO) Regionu Sycylii. Od ponad 70 lat IRVO wspiera producentów uprawiających winorośl, w ostatnich latach dołączył także oliwę z oliwek. Wino i oliwa to dwa kluczowe sektory sycylijskiego rolnictwa, nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale także z historyczno-kulturowo-krajobrazowego i środowiskowego – powiedziała Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech, organizator włoskiej obecności w Krakowie, razem z Smart Iting.

Wino i oliwa są w rzeczywistości dwoma doskonałymi produktami Made in Sicily, podstawą turystyki winiarskiej i kulinarnej oraz diety śródziemnomorskiej uznanej przez Unesco za niematerialne dziedzictwo ludzkości. IRVO gwarantuje i certyfikuje pochodzenie i jakość sycylijskich win i oliw, pełniąc rolę organu kontrolnego i certyfikującego dla wszystkich sycylijskich win a także dla sycylijskich oliw z oliwek z pierwszego tłoczenia z IGP i DOP. IRVO jest odpowiedzialne za wszystkie etapy powstawania tak wina jak i oliwy: od sadzenia i uprawy winorośli i drzew oliwnych po przekształcenie w wino i oliwę, od kontroli i certyfikacji produktów po ich ostateczną waloryzację i promocję. Bogata działalność badawcza i eksperymentalna obejmuje publikacje prac naukowych w prestiżowych czasopismach krajowych i międzynarodowych, raporty na kongresach oraz degustacje techniczne win eksperymentalnych. Wszystkie cele strategiczne i związane z nimi działania są dostosowane do wspólnotowej polityki rolnej na lata 2023-2027 i Europejskiego Zielonego Ładu, który przewiduje coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój, integrację, ochronę różnorodności biologicznej i walkę ze zmianami klimatu.

Na targach Instytut będzie obecny wraz z 6 renomowanymi lokalnymi firmami: Az. Agr. Fisicaro Sebastiana – Frantoio Galioto, Az. Agr. Lo Grasso Francesco, Tenuta Arena SS Agricola, Frantoio Oleario Gaspare Sarullo, Az. Agr. Tramontana Rosario, Az. Agr. Ventura Vincenzo – stoisko B33  i podczas FOCUS DAY ITALIA zaplanowanego w Sali Wiedeń w dniu 10 listopada ( w godzinach od 10 do 13) przekaże informacje dotyczące specyfiki sycylijskich olejów.

Po raz pierwszy na krakowskich targach wystawi się także Aquamaris (stoisko E40), firma zajmująca się przetwarzaniem wody morskiej do celów spożywczych. „Zamknęła” Morze Śródziemne w swoich rzemieślniczych destylatach z jałowca i nie tylko, tworząc alkohole Aquamaris. Celem jest uświadomienie konsumentom wykorzystania wody morskiej do ochrony oceanów i różnorodności biologiczne. Firma opowie o tych projektach podczas Focus Day Italia w dniu 10 listopada, podczas którego zostaną rozlosowane nagrody w postaci produktów, którymi będzie można cieszyć się z rodziną i przyjaciółmi.

-Ochrona bioróżnorodności i środowiska łączy tych dwóch włoskich bohaterów edycji Gastrofood 2023. Łączy ich także poszukiwanie innowacyjnych produktów pochodzących z lokalnych surowców i rzemieślniczej mądrości, unikalnej w światowym dziedzictwie żywności i wina. Mamy nadzieję, że jak najszybciej powitamy polskich operatorów i wszystkich zainteresowanych naszymi produktami na Sycylii – mówi Gloria Girardi, dyrektor Smart iting i konsultant ds. eksportu F&B.

Jest już na rynku polskim niesamowita Gorgonzola DOP z firmy Si INVERNIZZI, reprezentowaną przez Marco Invernizzi, czwarte pokolenie rodziny Invernizzi, wystawca na stoisku B31. Będzie można spróbować, ocenić i … nawiązać współpracę, tym bardziej że firma prowadzi stronę internetową również w języku polskim, z wieloma interesującymi informacjami i przepisami: www.igorgorgonzola.com.

Polska Izba Biznesowa we Włoszech CAPI i Smart Iting z partnerami zapraszają w dniach od 8 do 10 listopada na krakowskie targi HoReCa oraz na

FOCUS DAY ITALIA
Targi HoReCa Kraków – 10.11.2023, godz. 10.00 (Sala WIEDEŃ)

Ser Gorgonzola

Wydarzenie na celu zaprezentowanie włoskiego sektora produktów żywnościowych z jego specyfiką, produktami niszowymi i nowościami. W trakcie eventu nasi goście będą mogli skosztować włoskich specjałów a także zadać pytania czy bezpośrednio rozmawiać z włoskimi partnerami. Wśród uczestników rozlosujemy nagrody.

Prosimy o potwierdzenie obecności na mail: et@capiplit.eu

Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM FOCUS DAY ITALIA

 • 9.45-10.00 – Rejestracja gości
 • 10.00-10.10 – Powitanie uczestników spotkania
  Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI, moderatorka wydarzenia
 • 10.10-10.30 – Italy on your plate and in the glass: is it really as good as they say?
  Gloria Girardi, Smart Iting
 • 10.30-10.50 – Seawater, an innovative tool for chefs and bartenders
  Bruno Patané, VYARA Aquamaris
 • 10.50-11.10 – From meditation to pop: evolution of Gorgonzola PDO cheese
  Marco Invernizzi, Si Invernizzi Creamery
 • 11.10-11.30 – Peculiarities of Sicilian extra virgin olive oils
  Gaetano Aprile e Michele Riccobono, Istituto Regionale del Vino e dell’Olio (IRVO*)  Instytut Regionalny Oleju i Wina z Sycylii
 • 11.30-11.50 – Regulacja żywności na włoskim rynku – czy faktycznie unijne prawo działa wszędzie tak samo?
  Agnieszka Szymecka – Wesołowska, Food Law
 • 11.50-12.00 – Spedycja i Logistyka Włochy – Polska okiem praktyka
  Karolina Filoniuk, Fast Time
 • 12.00-12.30 – Prezentacja firm zjednoczonych w Instytucie Oleju i Wina
  Az. Agr. Fisicaro Sebastiana – Frantoio Galioto, Az. Agr. Lo Grasso Francesco, Tenuta Arena SS Agricola, Frantoio Oleario Gaspare Sarullo, Az. Agr. Tramontana Rosario, Az. Agr. Ventura Vincenzo
 • 12.30-13.00 – Podsumowanie wydarzenia, losowanie nagród
 • 13.00-13.30 – Degustacja włoskich produktów i bezpośrednie rozmowy z producentami

FOCUS DAY ITALIA odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Polskich Mediów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *