Tematyka litewska w Gazecie Miechowskiej

Stowarzyszenie Artystyczne "Nida"

Dzięki kontaktom artystów miechowskich i litewskich, którzy wielokrotnie uczestniczyli w plenerach malarskich „Barwy Małopolski” organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Miechowie kilkakrotnie na łamach Gazety Miechowskiej pisaliśmy o litewskich artystach i ciekawych miejscach na Litwie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń promujących Litwę w Miechowie i Małopolsce była wielka wystawa twórczości litewskiej przygotowana przez Stowarzyszenie Artystyczne „Nida” grupujące najlepszych artystów litewskich, która po raz pierwszy w Polsce została zaprezentowana właśnie w BWA w Miechowie 11 sierpnia 2016 roku.

Nazwa stowarzyszenia „Nida” wzięła się od nazwy miejscowości na Mierzei Kurońskiej do której już od 1909 roku przyjeżdżali ekspresjoniści ze słynnej niemieckiej grupy artystycznej „Die Brücke”. Po pierwszej wojnie światowej Nida, będąca wcześniej częścią Prus, weszła w skład Litwy.

Współcześnie powrót do plenerów w Nidzie zapoczątkował znany litewski artysta Saulius Kruopis w 1995 roku, a przyjeżdżający tutaj artyści tworzą najbardziej liczące się na Litwie Stowarzyszenie Artystyczne „Nida”. Do tej pory prezentowało ono swoje wystawy malarstwa litewskiego w wielu krajach Europy i świata a w Polsce w Miechowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *