To jest Sparta

Porto Kagio, Fot. iStock

Szerokie ulice pełne drzew, przepiękne place, neoklasyczne budowle i nowoczesne hotele. Słodko pachnące drzewka pomarańczowe i gaje oliwne w dolinie rzek Eurotas: oto Sparta!

Sparta położona jest  w południowej części Grecji na półwyspie Peloponez. Jest to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Grecji, figurujący na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Naukowcy oceniają, iż początki tego miejsca przypadają na XII-XI wiek p.n.e., a założone zostało przez Dorów.

Będąc w Sparcie odwiedź Muzeum Archeologiczne Sparty. Jego eksponaty obejmują niezwykle długi okres (od neolitu do późnego okresu rzymskiego). Jeśli kochasz sztukę, nie przegap okazji, aby odwiedzić Galerię Sztuki „Koumantarios” by podziwiać obrazy olejne wybitnych europejskich artystów tworzących od XVI do XX wieku. Warto zobaczyć także Muzeum Oliwek i Oliwy Greckiej: poznać kulturę i technologię naturalnego produktu, nierozerwalnie związanego z grecką i śródziemnomorską tożsamością.

Posąg króla Leonidasa w Sparcie, Fot. Shutterstock

Wycieczki po Sparcie

Wybierz się na wycieczkę do położonych na zboczach górskich wiosek Ksirokampi, Koumousta i Anavryti z tradycyjnymi kamiennymi domami i starymi kamiennymi fontannami. W Ksirokampi odwiedź kościół Agios Nikonas z freskami z XIV wieku.

Mistra, Fot. Shutterstock

Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania jest mistyczna wieża miasta Mistra, położonego zaledwie sześć kilometrów na północny zachód od Sparty, które urzeka średniowiecznym splendorem. Wędruj po mieście zamkowym i delektuj się w ciszy potęgą zabytków: Pałacu Despotów (Anaktora), domów Laskaris i Frangopoulos, pięknej katedry św. Dymitra i imponującego klasztoru Matki Bożej Pantánassa i Οur Lady Perivleptos.

Monemwasia, Fot. Shutterstock

Skorzystaj z okazji, aby odkryć zapierające dech w piersiach miasto Monemwasia, mistyczną osadę zbudowaną z kamienia i zanurz się w wyjątkowej średniowiecznej atmosferze! Zajrzyj do historii twierdzy, ze względu na położenie u podnóża wielkiej skały wyrastającej z morza nazywanej „Gibraltarem Wschodu” – która w przeszłości była okupowana przez Bizantyjczyków, krzyżowców, Wenecjan i Turków.

Jaskinie Diros

Pobudzająca podróż w odwieczną magię kształtów i kolorów. Jaskinia jeziora Vlyhada lub Glyfada składa się z kilku sal, którym nadano nazwy z poetycką nutą, takie jak „Pałac Posejdona”, „Morze Wraków” i „Białe Komnaty”. Jaskinie Diros uchodzą za jedne z najpiękniejszych jaskiń na świecie, a ich zwiedzanie daje przyjemne odświeżenie po panującym na zewnątrz upale. Korytarze o długości 14 km prowadzą do najdziwniejszych i najciekawszych zakątków.

Vathia, Fot. P. Merakos

Twoja wycieczka łodzią po jaskini potrwa nie krócej niż 45 minut. Antropolodzy z przyjemnością odwiedzą sąsiednią jaskinię Alepotripa, która, jak udowodniono, była siedzibą społeczności ludzi w późnym neolicie (4800-3200 p.n.e.). W neolitycznym Muzeum Diros przy wejściu do jaskini znajdują się wszystkie istotne znaleziska. W jaskini Katafygi stalaktyty i stalagmity zapewniają nie tylko spektakularne miejsce, ale także wspaniałą akustykę w „Sali Apoteozy”.

Zwiedzanie jaskiń należy do bardzo przyjemnych doświadczeń. Widok korytarzy i pomieszczeń wypełnionych przezroczystą wodą, w której odbijają się stalaktyty oraz stalagmity, to niezapomniana i bezcenna pamiątka z wakacji.

Gythio, Fot. Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *