Topola z Helu walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku

Zakończyła się pierwsza część plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku 2018. Polski kandydat – topola Helena z Helu – zdobył ponad 7 tys. głosów. Do lidera traci ich 10 tys. Zachęcamy do wsparcia polskiej kandydatury – powiedział Jacek Bożek z ekologicznego Klubu Gaja.

„W internetowym plebiscycie prowadzi dąb korkowy Świstak z Portugalii, który zdobył już blisko 17 tys. głosów. Konkurs potrwa do 28 lutego. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, więc nie będzie można zobaczyć liczby głosów, które aktualnie zostały oddane na poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy 21 marca podczas ceremonii w Brukseli” – powiedział lider Klubu Gaja, który promuje plebiscyt w Polsce.

Polską topolę można wesprzeć na stronie www.treeoftheyear.org.

Topola z Helu walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku

Nazwa 220-letniej helskiej topoli nie jest przypadkowa. Podkreśla tożsamość miejsca, w którym rośnie. W języku staropolskim „hel” oznacza wydmę, cypel, pustkowie. „Klimat nadmorski oraz helska bryza próbują ją »złamać«, jednak drzewo dzielnie stawia im opór. Pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na ten niezwykły okaz topoli, był Roman Klim twórca Muzeum Rybołówstwa w Helu” – powiedziała Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

Helena stała niegdyś w towarzystwie bliźniaczej topoli, która jednak nie wytrzymała naporu wiatru. Pozostał po niej tylko pień, z którego stworzono rzeźbę przedstawiającą rybaków wciągających sieci do łodzi.

Europejskie Drzewo Roku internauci wybierają spośród 13 drzew z europejskich krajów. Rywalami Heleny są m.in. rzadka lokalna odmiana jabłoni ze Słowacji, największy na świecie dąb korkowy w Portugalii, sekwoje z Bułgarii, świerk Czarownic z Litwy i dąb będący symbolem skautingu w Wielkiej Brytanii. Rywalizację wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów. Rokrocznie w konkursie bierze udział ponad 200 tys. osób.

W ub.r. w plebiscycie zwyciężył dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu, który został Europejskim Drzewem Roku 2017. Zagłosowało na niego ponad 17 tys. osób.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest stowarzyszenie Partnerstwo dla Środowiska, które zrzesza sześć fundacji z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, działających na rzecz ochrony środowiska.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *