Turystyczna Kraina Jeziora Zegrzyńskiego zaprasza na study press – 8 września 2018

Turystyczna Kraina Jeziora Zegrzyńskiego

Zapraszamy do wzięcia udziału w Study press w Turystycznej Krainie Jeziora Zegrzyńskiego

 • Termin: 8 września 2018 od godz. 9.00 do 19.00
 • Uczestnicy: 15 dziennikarzy + 5 osób (przewodnik i organizatorzy)
 • Trasa: Warszawa – Nieporęt – Kuligów – Serock – Zegrzynek – Jachranka – Dębe – Legionowo – Jabłonna – Warszawa
 • Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego – www.jeziorozegrzynskie.info

Zainteresowanych wzięciem udziału w study press uprzejmie prosimy o zgłoszenia on-line
http://jeziorozegrzynskie.szef.co/formularze/akredytacja

PROGRAM

 • 8.50 – zbiórka zakwalifikowanych uczestników w Warszawie na Placu Bankowym (k. postoju TAXI)
 • 9.00 – wyjazd uczestników mikrobusem do Kuligowa nad Bugiem (skansen)
 • 10.00 – Skansen w Kuligowie – w programie zwiedzanie skansenu i spotkanie przy kawie z realizatorami projektu uruchomienia Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej – Krainy Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego
 • 12.00 – Rejs katamaranami po Bugu z Kuligowa do Serocka
 • 13.00 – Serock – lunch w Gospodarstwie Rybackim w Wierzbicy
 • 14.00 – spotkanie z burmistrzem Serocka p. Sylwestrem Sokolnickim i wizyta w Muzeum Tradycji Rybackich
 • 14.30 – spotkanie z twórcą wystawa rzeźby i projekcja filmu „Kraina Jeziora Zegrzyńskiego” w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
 • 15.30-17.00 – objazd minibusem na trasie: Serock – Zegrzynek (Wąwóz Szaniawskiego i Klub Mila) – Jachranka (przystanie hotelu „Warszawianka” i „Windsor Park Hotel” – Dębe (zapora wodna) – Legionowo (Mural) – Jabłonna
 • 17.00 – X Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw w Jabłonnie
 • 19.00 – powrót do Warszawy

Informacja o projekcie:

26 czerwca br. odbyła się w Kuligowie nad Bugiem konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego, inaugurująca realizację innowacyjnego projektu pt. Organizacja i Uruchomienie Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej w Krainie Dolnego Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego. Konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, samorządów i firm z branży turystycznej – omawiali zagadnienia związane ożywieniem i rozwojem turystyki na terenach leżących w bezpośrednim sąsiedztwie na wschód od Jeziora Zegrzyńskiego, a szczególnie dolnego biegu rzeki Bug (gminy Radzymin, Dąbrówka i Serock).

Poza Serockiem, będącym perełką na turystycznej mapie Mazowsza, wzdłuż brzegów Bugu jest znacznie mniejsze natężenie ruchu turystycznego, pomimo iż jest to teren atrakcyjny i unikalny na skalę europejską. Tutaj wśród rozlewisk jednych z największych rzek Polski Narwi i Bugu czuć jeszcze tętno dzikiej przyrody, zaledwie kilkadziesiąt minut drogi samochodem od aglomeracji warszawskiej.

Turystyka, jest alternatywną formą zatrudnienia dla lokalnej ludności, jednak by móc ją rozwijać potrzebne są zdecydowane decyzje lokalnych władz, których zadaniem jest animować i wspierać oddolne inicjatywy służące rozwojowi turystyki.

Autorem projektu i jego realizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego, które od 20 lat prowadzi działalność promującą atrakcje turystyczne, kulturowe i przyrodnicze miast i gmin położonych wzdłuż brzegów Jeziora Zegrzyńskiego oraz Narwi od Pułtuska do Nowego Dworu i Bugu od Wyszkowa do Serocka.

Dzięki dotacji otrzymanej w ramach konkursu ogłoszonego w 2017 roku przez LGD Zalewu Zegrzyńskiego (PO RYBY) stowarzyszenie realizuje projekt pt. „Organizacja i uruchomienie Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej” – zakładający zakup i uruchomienie dwóch katamaranów pasażerskich, każdy umożliwiający rejsy dla 12 osób, wyposażony w nagłośnienie, miejsca do przewozu rowerów oraz stanowiska dla wędkarzy. Katamarany będą wykorzystywane w 2019 roku – głównie do promocji lokalnych atrakcji kulturowych, przyrodniczych i turystycznych oraz sezonowej, wakacyjnej przeprawy dla rowerzystów i turystów na Bugu (Popowo – Kuligów) i przy ujściu Bugu do Narwi (Serock – Cupel – Arciechów – Serock).

Koncepcja uruchomienia Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej może stać się interesująca dla lokalnej branży turystycznej (hotele, restauracje, agroturystyka, wypożyczalnie sprzętu wodnego itp.). Połączenie promocyjnych i informacyjnych funkcji katamaranów z funkcją użytkową (małe statki turystyczne) stwarza szansę zarówno skoordynowanej promocji lokalnych atrakcji, szczególne tych dla rowerzystów, gdyż pozwoli dotrzeć im rowerem np. Z Serocka do Radzymina bez konieczności objazdu wokół Jeziora Zegrzyńskiego prze Zegrze i Nieporęt lub wzdłuż Bugu przez Wyszków.

Projekt jest współfinansowany ze środków europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, Program Operacyjny RYBY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *