Turystyczne Otwarcie Roku TOR 2025: Nowe szanse i wyzwania dla polskiej turystyki

Turystyczne Otwarcie Roku TOR 2025

Turystyczne Otwarcie Roku TOR 2025

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku 19 lutego b.r. redakcja TTG Polska zorganizowała Turystyczne Otwarcie Roku TOR 2025. Konferencja odbyła się w Warszawskim Domu Technika NOT.

Rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość i aplikacje mobilne, w trybie przyśpieszonym rewolucjonizują podróże. Wzrost świadomości ekologicznej prowadzi do większego nacisku na zrównoważony rozwój w turystyce. Po doświadczeniach związanych z pandemią, zdrowie i bezpieczeństwo stają się priorytetem dla podróżnych.

Czasy się dynamicznie zmieniają, a wraz z nimi formy komunikacji czy preferencji klientów. Powstają nowe oferty turystyczne.

Dlatego bardzo istotna jest wymian doświadczeń i współpraca pomiędzy oferentami usług turystycznych. W zabieganiu o turystę wygrają te kraje, które potrafią odpowiadać na nowe formy komunikacji oraz potrafią zorganizować współpracę administracji centralnej, regionalnej, lokalnej z oferentami turystyki przyjazdowej i linami lotniczymi.

Pierwszą część spotkania otworzył panel z udziałem przedstawicieli Narodowych Organizacji Turystyki reprezentowanych w Polsce z Czech, Słowacji, Indii, Maroko, Tunezji, Chin, Austrii i Meksyku oraz Polskiej Izby Turystyki, pod tytułem: „Jaka jest przyszłość turystyki w moi kraju: zrównoważona, inkluzywna, cyfrowa, ekologiczna czy „odporna”?”

W części drugiej paneliści: Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, dr inż. Piotr Dominik, Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula, dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, dyplomacja i turystyka kulinarna, dziennikarstwo, doradztwo, kontakty ekonomiczno-kulturowe z Azją i Grzegorz Mazur z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, omówili temat polskiej turystyki kulinarnej, jej stan i perspektywy rozwoju tego sektora.

W kolejnej części spotkania głos zabrał Piotr Borys, sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, szeroko omawiając strategię rozwoju polskiej gospodarki turystycznej.

Panelem zamykającym była dyskusja przedstawicieli turystycznego samorządu terytorialnego i przedsiębiorców: Rafała Szmytke, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Daniela Janiaka, burmistrza Sochaczewa, Kamila Kuraka, członka zarządu Polskiej Izby Turystyki, Józefa Ratajskiego, prezesa ZPT Lewiatan, Bożeny Szok, prezesa Zarządu Hotele Historyczne w Polsce, Adama Zaborowskiego z OST Gromada, Kacpra Halucha, dyrektora sieci sprzedaży Nowa Itaka oraz Ewy Trzcińskiej, Prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech z siedzibą w Bolonii, którzy odpowiedzieli na pytanie, jakie instrumenty są potrzebne w rozwoju gospodarki turystycznej.

Bardzo duża frekwencja, żywa dyskusja, wiele pytań i ciekawych odpowiedzi pokazały, jak ważne i potrzebne są takie spotkania dla wypracowania działań, mogących pomóc zaprowadzić polską turystykę na właściwy, efektywny tor.

Spotkanie zakończyło się degustacją lokalnych produktów z upraw naturalnych, przygotowanych przez Bernarda i Pedro Dogor z podlaskiego gospodarstwa oraz wędliny domowe bez konserwantów od Antoniaków, również z Podlasia. Na stole znalazły się także oscypki przekazane przez burmistrza Zakopanego. Specjały skradły serca i podniebienia uczestników, którzy ze smakiem zadbali, by nie został nawet okruszek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *