TVN 24 i Radio Zet pod lupą KRRiT

Maciej Świrski
Maciej Świrski
Maciej Świrski – przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Fot. https://www.gov.pl/web/krrit/maciej-swirski

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) bada dwie sprawy. Pierwsza dotyczy materiału Radia Zet sugerującego możliwość przekazania środków abonamentowych na konto byłego dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Michała Adamczyka. KRRiT zajmuje się również wypowiedzią dziennikarza TVN 24, Rafała Wojdy, na temat prezydenta Andrzeja Dudy.

Wypowiedź Wojdy na temat prezydenta (komentując weto prezydenta w sprawie ustawy liberalizującej dostęp do tzw. pigułki dzień po) była krytykowana przez Konrada Piaseckiego z TVN 24 i członkinię KRRiT, Marzenę Paczuską, która zgłosiła tę sprawę na posiedzeniu Rady.

Rafał Wojda powiedział: „Słuchając pani minister w Kancelarii Prezydenta i słuchając wcześniej pana prezydenta, można użyć takiego, brutalnego i być może przerysowanego przykładu. Otóż pan prezydent mógłby spokojnie uprawiać seks z 15-latką, natomiast ta sama 15-latka o zgodę na tabletkę »dzień po« musiałaby już prosić rodziców”.

Poza tym, KRRiT zbadała materiał Mariusza Gierszewskiego z Radia Zet, sugerujący nieprawidłowości finansowe związane z Michałem Adamczykiem i TVP. KRRiT uznała publikację za nierzetelną i naruszającą standardy etyki dziennikarskiej.

Przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, zwrócił się do Radia Zet o wyjaśnienia. KRRiT postanowiła także wstrzymać przekazywanie środków abonamentowych mediom publicznym, które nie przedstawią informacji o swoim programie i misji publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *