TVP i Orlenu Polska Press nie zapłaciły ani złotówki do budżetu w 2022 roku

TVP
TVP
Fot. Wikipedia

Nawet ćwierć miliarda złotych odprowadziły w 2022 r. do budżetu państwa największe firmy telekomunikacyjne i medialne w Polsce. Natomiast z powodu wygenerowanych strat ani złotówki nie zapłaciły m.in. Telewizja Polska, Polskie Radio czy Orlenu Polska Press.

Zestawienie płatników z branży telekomunikacyjnej i medialnej publikuje serwis Wirtualnemedia.pl. Jak wynika z danych portalu, najwyższy podatek w zeszłym zapłacili operatorzy telefonii komórkowej.

Największym płatnikiem w 2022 roku był P4, czyli właściciel sieci Play, który odprowadził do kasy państwa w sumie ponad 350 mln zł podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Tym samym oddał fiskusowi ponad 100 mln zł niż drugie pod tym względem Allegro. W przypadku T-Mobile było to prawie 150 mln zł, a Polkomtel (właściciel Plusa) — ponad 200 mln zł. Najmniej, bo ok. 50 mln zł wpłacił do budżetu Orange.

A jak wygląda sytuacja w przypadku grup medialnych? „Z nadawców i brokerów telewizyjnych Telewizja Polsat (40,63 mln zł) i Polsat Media (39,75 mln zł) oddali fiskusowi więcej niż TVN Media (36,67 mln zł) i TVN (27,18 mln zł)” — piszą Wirtualne Media.

Natomiast z powodu wygenerowanych strat ani złotówki nie zapłacili nadawcy publiczni Telewizja Polska i Polskie Radio. „W tej grupie znalazły się także podmioty przejęte kilka lat temu przez Orlen: wydawnictwo Polska Press i dystrybutor Ruch” — zauważa portal. W tym gronie są też prywatne spółki, takie jak empik, CCC.eu czy Media Saturn Holding.

Serwis podkreśla, że zdecydowanie najwięcej CIT do budżetu odprowadził w 2022 r. Orlen – ponad 4 mld zł. Dziesięciocyfrowe kwoty podatku zapłaciły również JSW, Lotos i PGE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *