Twiiter. Troll smok05 skazany za zniesławienie dziennikarza Bertolda Kittela

Logo Twittera
Logo Twittera
Fot. Unsplash

Jan Janiak, który na Twitterze używał pseudonimu smok05, zniesławił dziennikarza TVN Bertolda Kittela sugerując, że materiał dla „Superwizjera” o urodzinach Hitlera był ustawką.

Jak donosi Presserwis, uprawomocnił się wyrok wydany w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. Sprawa dotyczyła wpisów, jakie w grudniu 2018 roku pojawiły się na Twitterze na profilu @smok05 na temat materiału „Superwizjera” (TVN 24 i TVN) pt. „Polscy neonaziści”. Smok05 pomówił współautora tekstu Bertolda Kittela o „zrobienie inscenizacji z Urodzinami Hitlera”. „Wygląda na to, że to była mistyfikacja z celowym upojeniem alkoholowym, dekoracją ustawianą przez operatora TVN, wymuszaniem po pijaku pożądanych wypowiedzi” – pisał smok05 na Twitterze.

Kittel uznał – jak pisze Presserwis – że tego typu treści poniżały go w oczach opinii publicznej i naraziły na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu dziennikarza. Ponieważ smok05 ukrywał swoje prawdziwe dane, Kittel pozwał go nie w drodze cywilnej, ale karnej z art. 212 par. 2 kk., licząc, że tożsamość trolla ustali policja.

Ostatecznie jego tożsamość ujawnił w październiku 2019 roku Bartosz Chyży w „Gazecie Wyborczej”. Okazało się, że profil @smok05 z antysemickimi, antyniemieckimi i homofobicznymi wpisami prowadził blisko 60-letni przedsiębiorca z Gliwic Jan Janiak, który po zdemaskowaniu szybko konto usunął.

Teraz Jan Janiak będzie musiał zapłacić grzywnę – 1 tys. zł, nawiązkę – 200 zł na PCK oraz zwrócić Kittelowi poniesione koszty procesu i honorarium jego pełnomocnika. Sąd zgodnie z wnioskiem oskarżyciela zasądził także podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie go na stronie internetowej sądu na 30 dni.

W materiale „Polscy neonaziści” z 2018 roku Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów i jak świętowali oni rocznicę urodzin Hitlera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *