UE uderza w gigantów technologicznych

Mężczyzna trzymający smartfon z logiem TikToka
Mężczyzna trzymający smartfon z logiem TikToka
Fot. Unsplash

Unia Europejska przedstawiła przepisy, które mają ograniczyć wpływy sześciu dużych firm technologicznych na rynkach europejskich i zwiększyć konkurencję.

Nowe przepisy mają m.in. umożliwić konsumentom decydowanie, jakie aplikacje chcą mieć w telefonach oraz usuwania fabrycznie zainstalowanego oprogramowania, takiego jak aplikacje mapowe Google lub Apple.

Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) DMA ma na celu podważenie pozycji, jaką zajmują duże firmy technologiczne na rynku europejskim i daje Komisji Europejskiej uprawnienia do prowadzenia badań rynkowych oraz wdrażania środków zaradczych, jeśli firmy nie wypełnią zapisów regulacji.

Firmy technologiczne – w tym Apple, Google i Amazon – mają sześć miesięcy na dostosowanie się do pełnej listy nakazów i zakazów wynikających z nowych przepisów. Jeśli tego nie zrobią, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 10 proc. ich obrotu.

Przepisy mają początkowo dotyczyć sześciu firm: Alphabet (właściciel Google), Amazona, Apple, ByteDance (właściciel TikToka), Meta (Facebook, Instagram i WhatsApp) oraz Microsoftu. Na początku lata Samsung został powiadomiony, że spełnia kryteria uznania go za członka tej społeczności, ale firma skutecznie temu się sprzeciwiła. Kryteria obejmują wielkość obrotów i posiadanie co najmniej 45 mln użytkowników w UE.

Europejski komisarz Thierry Breton, który jest odpowiedzialny za nowe usługi cyfrowe, określił przepisy jako D-day dla dużych graczy, ostrzegając, że będą teraz „musieli przestrzegać naszych – europejskich zasad”.

– Najbardziej wpływowe przedsiębiorstwa internetowe będą musiały teraz grać według naszych unijnych reguł. DMA oznacza większy wybór dla konsumentów i mniej przeszkód dla mniejszych konkurentów. Otwieramy drzwi do internetu – podkreślił komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *