UE ukarała Metę rekordową grzywną za przekazywanie danych użytkowników do USA

Loga Facebook i Meta
Loga Facebook i Meta
Fot. Unsplash

Koncern Meta Platforms został ukarany rekordową grzywną w wysokości ponad 1,2 mld euro przez organy regulacyjne Unii Europejskiej za wysyłanie danych użytkowników do Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC – Data Protection Comissioner), działająca w imieniu Unii Europejskiej, poinformowała, że Europejska Rada Ochrony Danych nakazała jej pobranie „administracyjnej kary pieniężnej w wysokości 1,2 mld euro”.

Oprócz grzywny, Meta dostała pięć miesięcy na „zawieszenie wszelkich przyszłych transferów danych osobowych do USA” i sześć miesięcy na powstrzymanie „niezgodnego z prawem przetwarzania, w tym przechowywania, w USA” przekazywanych danych osobowych z UE. To największa grzywna w historii.

Organy regulacyjne w krajach Unii mogą od maja 2018 roku o nakładać grzywny w tego typu sprawach wynoszące nawet 4 proc. rocznych przychodów firmy

W 2020 roku najwyższy sąd UE unieważnił pakt UE-USA regulujący transatlantycki przepływ danych z powodu obaw, że dane obywateli nie będą bezpieczne po dotarciu na serwery w USA.

Europejska Rada Ochrony Danych jest instytucją zapewniającą spójne stosowanie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych RODO. W jej skład wchodzą przedstawiciele organów ochrony danych z 27 państw członkowskich UE i trzech państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *