Ukraińscy uchodźcy w Warszawie – podsumowanie działań miasta

Prezydent Rafał Trzaskowski podczas briefingu prasowego nt. pomocy miasta dla uchodźców, Fot. Ewelina Lach

Stołeczny samorząd nieprzerwanie organizuje pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Miasto podsumowuje pierwszy tydzień działań na rzecz uchodźców, którzy schronienia szukają również w Warszawie.

Przez ostatnie 24 godziny pomogliśmy łącznie niemal 7 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego 250 znaleźliśmy dach nad głową – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Do tej pory miasto udostępniło 22 obiekty, w których znajdują się miejsca noclegowe – są to wolne miejskie nieruchomości i biurowce, ośrodki sportu i rekreacji, hotele, a gościmy tam głównie rodziny z dziećmi.

Warszawa przygotowuje również kolejne miejsca i budynki, a od chwili wybuchu wojny w Ukrainie miasto zapewniło miejsca noclegowe łącznie dla blisko 2 tys. uchodźców, w tym ponad 400 dzieci.

Część uchodźców, którzy przyjeżdżają do Warszawy trafia również do punktów recepcyjnych utworzonych przez wojewodę mazowieckiego na terenie Torwaru i hali Expo na warszawskiej Woli.

Pierwsi uchodźcy już w szkołach

W warszawskich placówkach oświatowych mamy już dzieci ukraińskie, które trafiły do szkół i przedszkoli z powodu wojny – to obecnie ponad 120 uczniów i 20 przedszkolaków w miejskich placówkach oraz ponad 30 w nadzorowanych przez inne podmioty – informuje Rafał Trzaskowski.

Jak podkreśla prezydent w opiekę nad młodymi uchodźcami, którzy przebywają w Warszawie, włączają się również m.in. organizacje społeczne, stołeczne uczelnie, studenci.

Samorządy solidarnie pomagają uchodźcom

W związku sytuacją w Ukrainie polskie samorządy pomagają solidarnie.

Na nasz apel o pomoc w przyjmowaniu uchodźców na swoim terenie błyskawicznie odpowiedzieli włodarze kilkunastu miast. 180 uchodźców z Warszawy wyjechało już do Trójmiasta – dodaje prezydent Trzaskowski.

Wsparcie dla uchodźców oferują również sami mieszkańcy Warszawy, którzy zgłosili już blisko 4 tys. miejsc dla uchodźców w swoich domach – miasto weryfikuje wszystkie te zgłoszenia.

Warto przypomnieć, że nadal trwają zbiórki artykułów higienicznych i żywności dla Ukraińców. Potrzebne są  m.in. produkty dla dzieci, baterie, powerbanki. Ponadto we wszystkich dzielnicach działają punkty informacyjne dla uchodźców.

źródło: Urząd m.st. Warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *