Uzbekistan stawia na rozwój turystyki

Uzbekistan

Na początku stycznia 2019 władze Uzbekistanu ogłosiły działania mające spowodować przekształcenie turystyki w strategiczną gałąź gospodarki. Turyści z 45 krajów mogą podróżować bez wiz.

Władze podpisały dekret „O dodatkowych działaniach w celu przyspieszenia rozwoju turystyki w Republice Uzbekistan” oraz rozporządzenie „O działaniach w celu przyspieszonego rozwoju branży turystycznej”. Zadania są ambitne: do 2025 roku udział turystyki w produkcie krajowym brutto Uzbekistanu ma wynieść 5%, a liczba turystów zagranicznych – zwiększyć do 9 mln. (w tym z dalekiej zagranicy do 2 milionów). Eksport usług turystycznych powinien wzrosnąć z 950 mln. USD do 2,2 mld. USD, liczba ośrodków noclegowych z 850 do 3000, liczba biur podróży ma się podwoić z 860 do 1700.

Ważny kierunek to doskonalenie systemu szkolenia specjalistów: przewodników, pracowników i administratorów hoteli i innych. Temu ma służyć międzynarodowy uniwersytet turystyki „Jedwabny szlak” w Samarkandzie.

Bezpłatne wizy

Zgodnie z dekretem prezydenta, od 1 lutego Uzbekistan wprowadza ruch bezwizowy na 30 dni dla obywateli 45 krajów, w tym Polski. Są to kraje atrakcyjne z punktu widzenia liczby ludności i turystów. Ruch bezwizowy dotyczy właścicieli wszystkich typów paszportów (dyplomatyczny, służbowy i obywatelski), planujących odwiedzić Republikę Uzbekistan na okres do 30 dni, niezależnie od celu podróży. Ruch bezwizowy nie dotyczy osób bez obywatelstwa, stale zamieszkałych na terenach tych krajów.

W przypadku konieczności pobytu w Uzbekistanie więcej niż 30 dni, cudzoziemiec musi złożyć dokumenty niezbędne do załatwienia jednego z rodzajów wiz wjazdowych do republiki, odpowiedni cel jego podróży.

Jest to zdecydowany ruch w celu zwiększenia liczby turystów odwiedzających Uzbekistan. W 2018 roku liczba turystów z Polski do Uzbekistanu wzrosła o 68%, osiągając ponad 5 tysięcy osób. Oczekuje się, że w czasie ruchu bezwizowego ta liczba zwiększy się w kilka razy. Jej osiągnięcie ma ułatwić otwarcie bezpośredniego połączenia lotniczego między Uzbekistanem a Polską.

Ponadto obywatele 76 krajów mogą uzyskać e-wizy do Uzbekistanu. Dla wygody turystów 15 marca wprowadzona zostanie dwukrotna i wielokrotna e-wiza.

Mój drugi dom

Wdrażane są nowe kategorie wiz wjazdowych – Vatandosh, studencka, akademicka, medyczna … To pozwoli przekształcić Uzbekistan w regionalny edukacyjny i medyczny hub, poszerzyć wymianę naukową, a także przyciągać pielgrzymów do miejsc świętych. Rozpoczęto też wdrażania programu „Uzbekistan – my second Home” („Uzbekistan – mój drugi dom”), który daje zagranicznym obywatelom możliwość otrzymania wizy na dłuższy okres czasu.

Powstaje nowoczesna infrastruktura transportowa (wszystkie rodzaje transportu – lotniczy, kolejowy, drogowy, rzeczny), komfortowe warunki przekraczania granic państw Azji Środkowej. Trwają prace nad unifikacją wizowych trybów Uzbekistanu i Kazachstanu. Bezpieczeństwo turystów we wszystkich regionach kraju zapewnia wyspecjalizowane służby.

W celu łatwego poruszania się po kraju utworzono portal systemu transportowego Uzbekistanu, który pozwala w dowolnym miejscu kupić bilet na dowolny rodzaj transportu, wybrać trasę lub zmienić ją. W każdym dużym mieście Uzbekistanu turyści znajda hotele i pensjonaty.

(AU)
foto: Pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *