„O majstrowaniu przy historii. Praktyki odwracania populistycznych wyobrażeń historii i jej symboliki” – wykład online dr Micha Braun (Uniwersytet w Lipsku). Sobota, 21 listopada godz. 17.00
Wykład odbędzie się na platformie zoom: https://us02web.zoom.us/j/82297052986?pwd=WlBZYStzQnY5MFNCaFFEWVdBM0RUQT09
Micha Braun, dr nauk humanistycznych, jest teatrologiem i managerem naukowym w Lipsku. Prowadzi badania i wykłady, publikuje na temat praktyk artystycznych w zakresie powtarzania, narracji i pamięci w teatrze, performansie i filmie XX i XXI wieku. Pisze także na temat mediów służących zawłaszczaniu przeszłości. Szczególnie interesują go kwestie doświadczenia kryzysu i artystycznych strategii jego pokonania w Europie Środkowej i Wschodniej.
W dzisiejszych czasach, naznaczonych populistycznymi i postfaktycznymi dyskursami, istotną rolę odgrywa pamięć w polityce i zawłaszczanie przeszłości. Estetyczne podejście do historii, niemalże dowolne majstrowanie przy przeszłości przez jej mniej czy bardziej zawoalowane zawłaszczanie i odpowiednie „opracowywanie” historycznych faktów i wydarzeń pozwala uzyskać obrazy i symbole wyidealizowanej przeszłości. Przypisuje się im moc kreowania wspólnoty. Instrumentalnie potraktowana przeszłość służy uzasadnianiu doraźnych celów politycznych.
W kontekście 3 prac teatralno-artystycznych: z Polski (Zbigniew Libera: Wyjście ludzi z miast, 2010), Niemiec (Johannes Kuhn/Lukas Yves Jakel: RescEU, 2015) i Węgier (Kristóf Kelemen/Bence György Pálinkás: Magyar akác, 2017) poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak estetyczne praktyki powtarzania i odwracania populistycznych obrazów, poprzez bezpośrednie zetknięcie sztuki i polityki, same mogą odnieść skutek polityczny. Te trzy różne prace łączy jedno: każda z nich sięga do toczących się współcześnie dyskursów politycznych dotyczących zwłaszcza podziału na to, co ‘nasze’ i co ‘obce’, odzwierciedla je i transformuje po to, by je same uczynić elementem aktualnie prowadzonego dyskursu.
Wykład odbędzie się w języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
„Gotowanie z przyjaciółmi z Emilienstrasse”
Wirtualny warsztat kuchni wietnamskiej, piątek 20 listopada godz. 18.00-20.00
Wirtualny warsztat kuchni syryjskiej, piątek 27 listopada godz. 18.00-20.00
Emilienstrasse to jedna z ulic w centrum Lipska. Mieszka tu Yvonne Meyer, która kilka lat spędziła w Olsztynie jako menadżerka kultury, współpracując z „Borussią” przy tworzeniu programu Dom Mendelsohna. Po powrocie do Niemiec Yvonne pracuje zawodowo i działa społecznie w Stowarzyszeniu „Przyjaciele Borussii Olsztyn”. W jej domu przy Emilienstrasse mieszkają rodziny niemieckie, lecz także wiele osób z różnych stron świata – w jednym miejscu spotyka się wiele kultur i tradycji, także kulinarnych.
Podczas 3-odcinkowego cyklu spotkań online Yvonne przedstawia nam swoich przyjaciół i sąsiadów – a poznamy się z nimi dosłownie i w przenośni „od kuchni”!
Zapraszamy na cykl wydarzeń online „Gotowanie z przyjaciółmi z Emilienstrasse”, który odbywa się w ramach Festiwalu Mendelsohna. Co piątek w listopadzie poznajemy tajniki kuchni niemieckiej, wietnamskiej i syryjskiej. Przybliżą je nam Yvonne i jej przyjaciele. Zapraszamy do wspólnego gotowania. W ubiegły piątek odbyły się warsztaty kuchni niemieckiej, przed nami kolejne spotkania.
Wieczór kuchni wietnamskiej z Thu Thy
20.11.2020 (piątek) ǀ godz. 18:00-20:00
Jedną z sąsiadek Yvonne z Emilienstrasse jest Thu Thy z Wietnamu, która od wielu lat mieszka na stałe w Lipsku. Zapachy dobiegające z mieszkania Thu Thy od lat budzą zachwyt sąsiadów, a sałatka z kalarepy jest nieodłącznym elementem wspólnych imprez towarzyskich. Yvonne poprosiła ją, by zdradziła nam, jak w kuchni wietnamskiej przygotowuje się świeże warzywa i uzyskuje słynny efekt głębokiego smaku.
W ramach wirtualnych warsztatów kulinarnych Thu Thy zaprosi nas do wspólnego gotowania dań kuchni wietnamskiej. Wspólnie przygotujemy surowe sajgonki (spring rolls) i sałatkę z kalarepy.
Wieczór kuchni syryjskiej z Mahmoudem
27.11.2020 (piątek) ǀ godz. 18:00-20:00
Mahmoud pochodzi z okolic Damaszku, a od 4 lat mieszka w Lipsku i przyjaźni się z Yvonne i jej rodziną. Jego ojciec był mistrzem w przygotowywaniu falafela, nazywany był wręcz „króla falafla”. Mahmoud odziedziczył po nim talent kulinarny. Często umawia się z Yvonne na wspólne gotowanie u niej w mieszkaniu przy Emilienstrasse. Tym razem nam wszystkim opowie, jak przyrządzić słynny falafel, czyli kotleciki z ciecierzycy i z czym najlepiej go serwować.
Podczas wirtualnych warsztatów Mahmoud krok po kroku ugotuje go razem z nami. Przedstawi tez najważniejsze zasady przygotowania posiłków w kuchni arabskiej.
Jak działa wirtualne „Gotowanie z przyjaciółmi z Emilienstrasse”?
Uczestnikom będzie potrzebny komputer (ewentualnie tablet lub telefon) z działającą kamerką oraz aplikacją „Zoom” – można ją pobrać bezpłatnie na swoje urządzenie przez przeglądarkę internetową, sklep Google Play lub App Store.
Link do aplikacji „Zoom”: https://zoom.us/support/download
Udział w warsztatach (całym cyklu lub w poszczególnych spotkaniach) jest możliwy po wcześniejszym przesłaniu zgłoszenia za pośrednictwem formularza gogle.
Zapisy na wieczór syryjski (dla osób, które jeszcze się nie zarejestrowały) najpóźniej do 19.11.2020 (czwartek) do godz. 15.00.
Zapisy na wieczór wietnamiski (dla osób, które jeszcze się nie zarejestrowały) najpóźniej do 24.11.2020 (wtorek) do godz. 15.00.
Link do formularza zgłoszeniowego na warsztaty dostępny jest pod poniższym linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNF3AY9DwCj-8eEzOpx0AiAzWtJhlOOkWHGJ_X3ctGA5BN9g/viewform
Na podany w zgłoszeniu adres mailowy uczestnicy otrzymają potwierdzenie udziału wraz z listą składników potrzebnych do przygotowania potraw oraz informację o sprzęcie kuchennym, który przyda się będzie potrzebny podczas wspólnego gotowania.
W dniu wydarzenia prześlemy mailowo link do aplikacji „Zoom”, za pomocą którego połączymy się z uczestnikami warsztatów.
Udział w warsztatach kulinarnych jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie.
Razem z naszymi przyjaciółmi z Niemiec zapraszamy do wspólnego gotowania!