Węgierskie media chcą wstępu do szpitali na oddziały covidowe

Mapa Węgier
Mapa Węgier
Fot. Pixabay

Niezależne media węgierskie apelują do władz kraju o umożliwienie dziennikarzom wstępu na oddziały covidowe. 

Grupa 28 niezależnych i opozycyjnych mediów węgierskich (m.in. portale 24.hu, HVG czy Telex) zwróciła się w liście otwartym do władz kraju o dostęp do szpitali i ośrodków szczepień, w celu relacjonowania przebiegu walki z pandemią koronawirusa i przedstawienia tym samym sytuacji w systemie ochrony zdrowia na Węgrzech. Dziennikarze zaznaczyli, że nagrania wizyty mediów odbywałyby się przy pełnym poszanowaniu godności pracowników służby zdrowia i chorych.

Dziennikarze żądają też umożliwienia pracownikom służby zdrowia wypowiadania się publicznie pod własnym nazwiskiem o warunkach panujących w szpitalach. Obecnie, wskazują sygnatariusze listu, nie wolno im rozmawiać z lekarzami z pielęgniarkami, a przy próbach kontaktu są odsyłani do resortu zdrowia.

Niezależne media węgierskie domagają się również rzeczywistego udziału dziennikarzy w konferencjach prasowych sztabu operacyjnego ds. walki z pandemią, chociaż w formacie online. Aktualnie konferencje są nadawane wyłącznie w telewizji i tylko część pytań zgłoszonych przez redakcje jest odczytywana.

Rada Europy alarmuje, że węgierskie media mają coraz więcej problemów w zakresie relacjonowanie pandemii koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *