Wielkie śledztwo dziennikarskie. Tak bogaci i ludzie władzy unikają płacenia podatków

Ręka w czarnej rękawiczce trzymająca pieniądze
Ręka w czarnej rękawiczce trzymająca pieniądze
Fot. Unsplash

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło tajne dokumenty z których wynika, że politycy i urzędnicy z różnych krajów wykorzystywali spółki offshore do zakupu nieruchomości i unikania płacenia podatków.

Pandora Papers – bo tak nazwano ujawnione dokumenty – to ok. 12 mln plików o łącznej objętości 2,94 TB, w tym 6,4 mln dokumentów, 2,9 mln zdjęć lub plików graficznych i 1,2 mln e-maili.

Tajne dokumenty pokazują nielegalne działania 35 byłych i obecnych przywódców oraz ponad 300 urzędników z różnych państw. Znaleźli się wśród nich prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, król Jordanii Abdullah II, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, premier Czech Andrej Babisz, premier Pakistanu Imran Khan i były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

Pandora Papers zawierają również nazwiska światowych gwiazd showbiznesu, jak Shakira oraz biznesmenów, w tym Polaka Rafała Brzoski, szefa InPostu.

Co pokazują Pandora Papers?

Z dokumentów wynika, że prominentni i zamożni ludzie legalnie zakładali firmy, aby potajemnie kupować nieruchomości w Wielkiej Brytanii. I tak  król Jordanii Abdullah II poprzez sieć spółek typu offshore na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych wszedł w posiadanie 15 nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii i USA o łącznej wartości 70 mln funtów.

Z kolei prezydent Azerbejdżanu Alijew i jego rodzina mieli być potajemnie zaangażowani w transakcje na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii o wartości ponad 400 milionów funtów.

Putin jest natomiast łączony z nieruchomościami w Monako.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *