Wizyta prezydent Estonii w Polsce

Kersti Kaljulaid, prezydent Estonii i Andrzej Duda, prezydent RP.
Kersti Kaljulaid, prezydent Estonii i Andrzej Duda, prezydent RP

3 listopada 2016 r. do Warszawy przybyła prezydent Estonii, pani Kersti Kaljulaid. Na dziedzińcu Belwederu została oficjalnie powitana przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

Prezydenci rozmawiali o bezpieczeństwie militarnym i energetycznym państw bałtyckich. Sieci energetyczne Litwy, Łotwy i Estonii zostaną poprzez Polskę połączone z siecią elektroenergetyczną pozostałych państw Unii Europejskiej. Jednocześnie prowadzone będą działania na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu.

Kerstii Kaljulaid, która 10 października 2016 r. została zaprzysiężona na urząd prezydenta Estonii, posiada doświadczenie menedżerskie w dziedzinie energetyki. W latach 2002 – 2004 była dyrektorem elektrociepłowni Iru Power Plant, zasilanej gazem ziemnym. Elektrociepłownia zlokalizowana na przedmieściach Tallina, wytwarza energię elektryczną i dostarcza gorącej wody dla centralnych dzielnic miasta.

W oświadczeniu wygłoszonym po zakończeniu pierwszej rundy rozmów, prezydent Andrzej Duda przypomniał, o ustaleniach szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, jaki odbył się w Warszawie, w lipcu 2016 r. W Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii zostaną rozmieszczone siły szybkiego reagowania. W każdym z państw będzie stacjonował tysiącosobowy batalion NATO, a w Polsce dodatkowo brygada pancerna Stanów Zjednoczonych.

Kerstii Kaljulaid uważa, że realizacja postanowień szczytu NATO, planowana na rok 2017, będzie miała zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno Polski, jak krajów bałtyckich.

Robert Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *