Wkrótce rusza II Międzynarodowy Festiwal Poloneza

Prawie 100 artystów z całego świata, stroje historyczne, ludowe, współczesne, performensy, happeningi, w nietypowych dla narodowego tańca miejscach. Warszawa staje się europejską stolicą poloneza, który po latach zapomnienia wraca do łask, bo miasto otworzyło się na eksperymenty, a taniec prowokuje do myślenia o przeszłości i przyszłości.

festiwal-poloneza

II Międzynarodowy Festiwal Poloneza, który dobędzie się 14 i 15 maja 2016 roku w Warszawie, to coś znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca czy muzyki. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest taniec, który wyzwala narodową dumę. Jest on ujęty w 3 perspektywach: polonez w wymiarze historycznym, polonez wpisany we współczesność z zachowaniem tradycyjnej formy i przekazu oraz miejsce poloneza w kulturze polskiej jako swoistej narracji, którą taniec się posługuje i której zawdzięcza ekspresję.

Będzie to wyjątkowa podróż po historii poloneza. Organizatorzy II Międzynarodowego Festiwalu Poloneza pokażą jego pozycję w kanonie polskiego tańca oraz przemiany w tym gatunku, które odcisnęły swoje piętno i dały życie nowym, współczesnym formom poloneza. Przeanalizują także jego historię, która dziś jest już także elementem historii polskiej sztuki i kultury, a także sprowokują dyskusję na temat tańców narodowych i ich miejsca w edukacji młodych Polaków.

Przegląd jest prezentacją działalności niezwykle zróżnicowanego środowiska artystów, którzy łączą doświadczenia i tworzą wyjątkowe widowiska artystyczne poprzez mnogość międzynarodowych potencjałów. Scena będzie pewnego rodzaju laboratorium, w którym tancerze i muzycy wciągną w grę percepcję widza, od czasu do czasu kwestionując obowiązujące dotychczas zasady i normy – kto, jak i kiedy powinien występować na scenie, a kto w innym miejscu. Festiwal wyróżnia się formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności na estradzie, co jest trudnym przedsięwzięciem organizacyjnym nawet w stolicy.

II edycja Festiwalu ma pokazać różnorodność wykonawców muzyki i śpiewu oraz mistrzowskich dokonań tancerzy poloneza, z ich kultem formalnego ładu, wyważonymi proporcjami i emocjonalną dyskrecją.

Międzynarodowy Festiwal Poloneza to jedyny taki Festiwal w Europie i jeden z najważniejszych festiwali tańca historycznego w Polsce, bo stawia na bezpośrednią interakcję z odbiorcą, w nietypowych dla tańca miejscach. Organizatorzy postanowili zbadać możliwości do zaistnienia tańca w przestrzeniach, które często mogą wydawać się zupełnie do tego nieprzystosowane – centrum handlowe, pociąg, dworzec kolejowy. Postanowili znaleźć odpowiedź na pytania, czy w galerii handlowej taniec narodowy jest tak samo przystępny w odbiorze jak na profesjonalnej scenie? Jakiego rodzaju relacje mogą wytworzyć się pomiędzy przestrzenią, a ruchem? Czy miasto może posłużyć jako repozytorium „scen” dla tańca? A wszystko po to, by zaistnieć dla możliwie wielu poziomach odczuwania i doznawania zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym.

Kategorie:

  • Wokalna – Śpiew
  • Instrumentalna – Instrument – zespół instrumentalny
  • Taneczna – Taniec

Jury Festiwalu:

  • Zofia Czernicka, osobowość telewizyjna TVP
  • Jadwiga Trusz, redaktor

Goście honorowi Festiwalu:

  • Jan Pietrzak – satyryk
  • Bogna Lewtak – Baczyńska, kompozytorka, reżyser, malarka, autorka
  • Dagny Baczyńska – Kissas, pianistka, kompozytorka i teoretyk muzyki

Prowadzący:

  • Wojciech Olszański, aktor

Organizatorami Festiwalu są:

  • Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA
  • Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *