Województwo Mazowieckie w oczach turystów

Prezes MROT – Izabela Stelmańska, Członek Zarządu MROT – Jarosław Jóźwiak, Dyrektor MROT – Dorota Zbińkowska

Wspaniałe krajobrazy, bogactwo kulturowe i historyczne oraz niezliczone atrakcje czekające na odkrycie – to tylko niektóre z cech charakteryzujących województwo mazowieckie, jeden z najbardziej fascynujących rejonów w Polsce. Rok 2023 był niezwykle udany dla turystyki w naszym regionie, a Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna ogłasza wyniki swoich badań, które potwierdzają ten fakt.

Izabela Stelmańska, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, podkreśla – Rekordowa frekwencja turystyczna w 2023 roku sprawiła, że był to wyjątkowo korzystny okres dla naszego województwa. Badania MROT wykazały wyraźne wzrosty zarówno w liczbie odwiedzających, jak i w zainteresowaniu naszym regionem online. Jesteśmy dumni z tych wyników, ponieważ przekładają się one nie tylko na rozwój turystyki, ale przede wszystkim na lepsze wyniki lokalnej gospodarki, większą liczbę miejsc pracy i podniesienie jakości życia mieszkańców. Turystyka to ważny sektor gospodarczy, stanowiący aż 6% naszego PKB i silny motor napędowy rozwoju społeczno-ekonomicznego, który sprawia, że Mazowsze staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i wypoczynku.

Podsumowanie liczby turystów i udzielonych noclegów

W porównaniu do danych z 2022 roku, rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby turystów odwiedzających miejsca noclegowe w województwie mazowieckim. Zanotowaliśmy o 6,3% więcej turystów, co przekłada się na imponującą liczbę łącznie 6 264 932 turystów w miejscach noclegowych (więcej o 371 194 osób). Godne uwagi jest także zwiększenie liczby turystów zagranicznych – na nocleg w naszym regionie zdecydowało się o 11,71% więcej odwiedzających spoza granic Polski, dając łącznie 1 633 101 osób, co pokazuje międzynarodowy prestiż i atrakcyjność Mazowsza jako destynacji turystycznej na arenie globalnej.

Rekordy mazowieckich lotnisk

W 2023 roku lotniska w Warszawie, Modlinie i Radomiu obsłużyły łącznie aż 22 miliony pasażerów. Bardzo duży wzrost liczby pasażerów zanotowało lotnisko Chopina (28,35%), lotnisko w Modlinie (8,78%). Ten dynamiczny rozwój ruchu lotniczego na Mazowszu potwierdza rosnącą popularność regionu jako ważnego węzła komunikacyjnego i turystycznego.

Najpopularniejsze atrakcje województwa mazowieckiego

Zarówno mieszkańcy, jak i turyści z kraju i zagranicy coraz chętniej odkrywają uroki Mazowsza. Od zabytków historycznych po malownicze krajobrazy, od pulsu życia miasta po spokój wiejskich terenów – województwo mazowieckie oferuje niezliczone możliwości spędzania czasu aktywnie i kulturalnie. To doskonałe wyniki, które podkreślają atrakcyjność województwa mazowieckiego jako destynacji turystycznej, a także efektywność naszych działań promocyjnych. Jesteśmy dumni z tego, że coraz więcej osób odkrywa piękno i bogactwo naszego regionu – mówi Jarosław Jóźwiak – Członek Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Treści w internecie, które wywołały największe zainteresowanie internautów

Najpopularniejsze posty w mediach społecznościowych oraz artykuły w mazowieckich serwisach turystycznych, pokazują że internauci coraz częściej szukają ciekawych atrakcji poza Warszawą. Aktywny wypoczynek, w tym wycieczki piesze, rowerowe, kajaki oraz zimowe wyprawy cieszą się dużą popularnością. Ponadto, zainteresowanie internautów skupia się na odkrywaniu zabytków, parków krajobrazowych oraz miejscowości o unikatowym charakterze. Swoimi atrakcjami turystycznymi przyciągają zwłaszcza: Płock, Żyrardów, Węgrów, Liwiec i Kampinoski Park Narodowy.

Top 5 postów na facebooku:

 1. Warszawa w konkursie European Best Destination 2023
 2. Płock – wycieczka rowerowa po Płocku i Brudzeńskim Parku Krajobrazowym
 3. Żyrardów – kładka spacerowa nad rzeką Pisią Gągoliną
 4. Węgrów – historia miasta i polecane zabytki
 5. Liwiec – wiosenna wycieczka rowerowa wzdłuż rzeki

Top 5 postów na Instagramie:

 1. Mniszew – osada nad Pilicą i Wisłą
 2. Dolina Liwca  – pieszo, kajakiem lub rowerem
 3. Kampinoski Park Narodowy na zimowe wyprawy
 4. Węgrów i jego niezwykłe opowieści
 5. Żyrardów – kładka spacerowa nad rzeką Pisią Gągoliną

Podsumowanie projektów Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z 2023 r.

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna podejmuje liczne działania mające na celu promocję turystyki na terenie Mazowsza. Jednym z największych sukcesów minionego roku jest przewodnik Industrialne Mazowsze, który został uhonorowany m.in.:

 • I. miejscem w VI Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów
 • I. miejscem w 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej
 • I. miejscem w konkursie Róża Regionów w kategorii „folder”

Przewodnik Industrialne Mazowsze to nie tylko źródło wiedzy o bogactwach województwa mazowieckiego, ale także zaproszenie do odkrywania Mazowsza w sposób nowatorski i nieszablonowy. To przewodnik, który ukazuje Mazowsze z zupełnie innej perspektywy, prowadząc czytelnika śladami największych osiągnięć przemysłowych regionu. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że nasza praca została doceniona przez społeczność oraz instytucje turystyczne, zdobywając wiele prestiżowych nagród. To dla nas motywacja do dalszego tworzenia inspirujących projektów promujących nasz piękny region – podsumowuje Dorota Zbińkowska, Dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Prowadzone przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną media społecznościowe oraz portale informacyjne stanowią najpopularniejsze źródła informacji o Mazowszu.

Portal „Moda na Mazowsze” notuje 300 tys. odwiedzin, a w mediach społecznościowych 6,5 mln zasięgu na Facebooku  przy 149 tys. obserwujących i zasięg 603 tys. na Instagramie przy 37,8 tys. obserwujących. Ekwiwalent marketingowy portalu w 2023 roku wyniósł 1,2 mln zł.

Łączny ekwiwalent marketingowy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w 2023 r. wyniósł 14,8 mln zł.

https://modanamazowsze.pl/
https://www.facebook.com/ModaNaMazowsze/
https://www.facebook.com/dziejesienamazowszu
https://www.facebook.com/Mazowiecka.Regionalna.Organizacja.Turystyczna
https://www.instagram.com/moda_na_mazowsze/
https://www.youtube.com/@modanamazowsze578

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *