Wojna handlowa Chiny – Stany Zjednoczone

W czasie konferencji prasowej 5 listopada w Warszawie, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Mediów, padały pytania do ambasadora Liu Guangyuan o zakres współpracy gospodarczej i naukowej oraz zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju.

Chińczycy nie będą się dłużej ubiegać o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce. Z prowadzonych negocjacji nie wynikają w tej sprawie żadne ustalenia. – Nam wybudowanie pod Pekinem największego na świecie lotniska Daxing, który docelowo ma odprawiać 100 milionów pasażerów rocznie, zajęło trzy lata – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Liu Guangyuan, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej.

Import produktów rolnych do Kraju Środka wzrósł w ciągu ostatniego roku o 60 proc. Intensywnie rozwija się też współpraca naukowa m.in. w sektorze badań kosmicznym i cyberbezpieczeństwa.

W ciągu najbliższych 5 lat chińscy przedsiębiorcy zamierzają zainwestować w Polsce ok. 3 mld złotych. Planują m.in. udział w strategicznych projektach związanych z budową telekomunikacyjnej sieci G5, rozbudową portów Gdańsk i Gdynia, a także utworzenie centrum badawczo-rozwojowego oraz centrum obsługi dla klientów z Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii. Polska w ocenie ambasadora, ze względu na swoje centralne położenie w Europie, może pełnić ważny pomost między Wschodem i Unią Europejską w relacjach gospodarczych i handlowych.

Wystąpienie ambasadora i odpowiedzi na pytania dziennikarzy dotyczyły wielu spraw politycznych i gospodarczych. Ambasador Liu Guangyuan przedstawił chiński pogląd na przyczyny i skutki konfliktu między USA i Chinami, opowiadając się za rozwiązywaniem sporów poprzez dialog i negocjacje.– Istota sporu sprowadza się do tego, że USA nie chcą zgodzić się na rosnącą rolę i pozycję Chin w świecie – informował ambasador.- Jako dwie największe gospodarki świata Chiny i Stany Zjednoczone stworzyły skomplikowaną sieć powiązanych ze sobą interesów, co sprawia, że współpraca między dwoma krajami jest jedynym rozsądnym wyborem, a nie wojna handlowa, której skutki odczuwa teraz wiele krajów.

Ambasador zapewnił, ze w najbliższym czasie USA i Chiny gotowe są do podpisania tzw. umowy etapowej, czyli osiągnięcia pierwszego etapu porozumienia, które wygasi niektóre problemy wojny handlowej i przywróci ład gospodarczy na świecie.

źródło: Wieści Gór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *