„Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”. Wielotysięczne protesty przeciw „lex TVN”

Wielotysięczne protesty przeciw "lex TVN".
Wielotysięczne protesty przeciw "lex TVN".
Wielotysięczne protesty przeciw „lex TVN”. Fot. printscreen/https://www.youtube.com/watch?v=hZatAB22108

W całej Polsce odbyły się w niedzielę protesty przeciwko „lex TVN”. Protestujący wzywali prezydenta do zawetowania uderzającej w wolność mediów ustawy. 

Główny protest pod hasłem „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska” odbył się w Warszawie – na Krakowskim Przedmieściu przez Pałacem Prezydenckim zebrało się kilka tysięcy osób. Podczas demonstracji przemawiali: Edward Miszczak, Donald Tusk, Weronika Mirowska, Jarosław Kurski i Rafał Trzaskowski.

Wystąpili także dziennikarze, w tym m.in.: publicysta „Polityki” Jacek Żakowski, pierwszy wicenaczelny „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski, redaktor naczelny OKO.Press Piotr Pacewicz, prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska, były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Kinga Łozińska z KOD-u, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Sytuacja jest dynamiczna, pamiętacie jak na początku roku były te czarne ekrany. To właśnie ta niesamowita siła polskich wolnych mediów, że udało się to zrobić. Pół roku temu broniliśmy koncesji TVN24, a dzisiaj PiS przyszedł po wszystkie kanały Grupy TVN Discovery – powiedział Edward Miszczak.

Z kolei Jarosław Kurski powiedział, że ostatnie wybory prezydenckie odbywały się na pochyłym boisku, nauka z tego jest taka, że musimy być solidarni jak nigdy dotąd, musimy ze sobą współpracować, wszystkie media, bez relatywizowania, musimy mówić jednym głosem.

– W tej całej historii nie chodzi tylko o lex TVN, lecz o to, czy będziemy mieli demokrację – powiedział natomiast Adam Bodnar. Wskazał również, że po wyborach przyjdzie jeszcze dzień, kiedy te wybory będzie trzeba ocenić, a tej oceny będzie dokonywał Sąd Najwyższy.

Protesty w całej Polsce

Protesty odbyły się także w innych miastach, m.in. we Wrocławiu, w Białymstoku, Bydgoszczy, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Gdańsku, Jaśle, Katowicach, Koszalinie, Opolu, Poznaniu, Słupsku, Lubaniu, Łodzi, Radomsku, Zgorzelcu i Zakopanem. Jak również w Krakowie, Wałbrzychu, Wejherowie, Puszczykowie, Legnicy, Giżycku, Częstochowie i Chrzanowie.

Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji informowali w sumie o 126 miastach.

Ponad milion podpisów pod apelem w obronie TVN

Stacja TVN uruchomiła w niedzielę rano stronę, gdzie zamieściła „Apel w obronie TVN”, zachęcający prezydenta do zawetowania „lex TVN”.. Pod apelem podpisało się już milion osób.

W apelu napisano:

„Wolne media są fundamentem demokracji. Chcę, by decyzja o tym, który kanał telewizyjny oglądam, należała wyłącznie do mnie. Chcę mieć dostęp do różnorodnych informacji, programów i rozrywki. Atak na wolność mediów ma daleko idące konsekwencje dla przyszłości Polski. Niszczone są wzajemne relacje z USA, największym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju. Nie możemy na to pozwolić! Potrzebujemy silnej, opartej na zaufaniu współpracy z międzynarodowymi partnerami. W związku z tym apeluję do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby niezwłocznie zawetował LEX TVN.”

W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. lex TVN, odrzucając senackie weto. Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli nowelizacja ustawy medialnej miałby wejść w życie w formie przyjętej przez Sejm, to amerykański Discovery musiałby pozbyć się większości udziałów w TVN. Więcej na ten temat czytaj tutaj>>

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *