Współpraca gospodarcza, kulturalna z samorządem gospodarczym Polski i Palestyny

Współpraca dwustronna oraz bieżąca sytuacja na Bliskim Wschodzie były głównymi tematami konsultacji politycznych wiceministra Konrada Pawlika z dr Amal Jadou, dyrektor ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Palestyny.

wspolpraca-palestyna460

Podczas spotkania z palestyńską delegacją dyskusja dotyczyła także perspektyw polsko-palestyńskiej współpracy w 2016 roku oraz współpracy rozwojowej z Palestyną. Ważnym tematem był również bliskowschodni proces pokojowy oraz sytuacja w regionie.

– Polska niezmiennie będzie zaangażowana w pomoc udzielaną Palestynie w ramach Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej 2016-2020 – zapewnił wiceminister Konrad Pawlik.

W trakcie piątkowych konsultacji omówiono ponadto przygotowania do posiedzenia Wspólnego Komitetu Ministerialnego w I połowie 2016 r., które odbędzie się w Ramallah.

W konsultacjach politycznych zorganizowanych przez Departament Afryki i Bliskiego Wschodu wzięli udział dyrektorzy i przedstawiciele Departamentów Współpracy Rozwojowej, Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka, Ameryki, Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej oraz Biura Dyrektora Politycznego MSZ.

Dyrektor Amal Jadou w latach 2005-2006 pełniła funkcję doradcy ds. zagranicznych premiera Palestyny oraz dyrektora generalnego ds. międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta. Była także przedstawicielem Palestyny na konferencji w Annapolis oraz licznych forach międzynarodowych organizowanych na rzecz bliskowschodniego procesu pokojowego. Dyrektor Amal Jadou towarzyszy Ruli Ma’yah, minister turystyki Palestyny podczas jej wizyty w Polsce w dniach 26-30 listopada. Palestyńska delegacja ministerialna bierze również udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw 2015, których Palestyna jest krajem partnerskim.

Podczas tych targów podpisano list intencyjny o współpracy gospodarczej, kulturalnej oraz organizacji Kongresu w Ziemi Świętej w 2016 roku pomiędzy Palestyńskim Stowarzyszeniem Hoteli, Polską Izbą Hotelarstwa, Warszawską Izbą Gospodarczą i Stowarzyszeniem Polskich Mediów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *