Wydawca tygodnika „NIE” zgłasza Pocztę Polską i Orlen do prokuratury

Okładka tygodnika "Nie"
Okładka tygodnika "Nie"
Okładka tygodnika „Nie”

Spółka Urma, wydawca tygodnika „NIE” zawiadomiła prokuraturę w sprawie tłumienia krytyki prasowej oraz ograniczenie kolportażu prasy przez PKN Orlen i Pocztę Polską. Chodzi o decyzję tych firm o wycofaniu ze sprzedaży wydanie tygodnika „NIE” z 10 marca.

Chodzi o wydanie tygodnika „Nie”, na okładce którego widniał Jan Paweł II z krucyfiksem, do którego przybita jest lalka. Miał to być komentarz do sporu dotyczącego roli Karola Wojtyły w tuszowaniu przypadków pedofilii w Kościele katolickim.

Władze PKN Orlen i Poczty Polskiej uznały, że zdjęcie znieważa uczucia religijne i wycofały tygodnik ze sprzedaży z placówek Poczty Polskiej, stacji benzynowych Orlenu oraz kiosków Ruchu, którego większościowym udziałowcem jest PKN Orlen. Po protestach wydawcy „NIE” następny numer tygodnika (17 marca) wrócił do kiosków Ruchu i na stacje Orlenu, ale już nie na półki Poczty Polskiej.

Zawiadomienia do prokuratury

„W dniu 14 marca 2023 roku Prezes PKN Orlen – Daniel Obajtek opublikował wpis na portalu społecznościowym Twitter, w którym poinformował, że podjął decyzję o wycofaniu Tygodnika »NIE« nr 10, 10-16 marca 2023 roku ze wszystkich punktów sprzedaży PKN Orlen” – czytamy w zawiadomieniu o możliwym popełnieniu przestępstwa przez PKN Orlen.

W osobnym zawiadomieniu wysłanym do prokuratury dotyczącym Poczty Polskiej napisano natomiast: „W dniu 10 marca 2023 roku Poczta Polska S.A. podjęła decyzję o wycofaniu wskazanego numeru ze sprzedaży w swoich placówkach. Przyjąć należy, że decyzja taka podjęta została przez zarząd spółki, który jest uprawniony do jej reprezentacji”.

W identycznych uzasadnieniach do obydwu zawiadomień podkreślono, że  wolność prasy jest wartością chronioną konstytucyjnie: „Zgodnie z art. 14 Konstytucji RP Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu”. „Wolność wypowiedzi chroniona jest na poziomie konstytucyjnym w art. 54 ust. 1, zgodnie z którym każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów” – dodano.

Zauważono również, że realizację wskazanej zasady na poziomie ustawowym zapewnia m.in. art. 3 Prawa prasowego, a za naruszenie wolności prasy grozi odpowiedzialność karna.

Zawiadamiający prokuraturę zauważa, że działanie Daniela Obajtka wskazuje na jego arbitralną decyzję i bezpośredni zamiar wycofania wydania tygodnika „NIE” nr 10 w 2023 roku ze sprzedaży we wszystkich punktach PKN Orlen. Podobne oskarżenie pada w stosunku do zarządu Poczty Polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *