Wynik konsultacji KRRiT. Oto jakich zawodów sportowych chcą kibice w telewizji otwartej

Pilot i w tle ekran telewizora
Pilot i w tle ekran telewizora
Fot. Piotr Cichosz / Unsplash

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała wyniki konsultacji dotyczących poszerzenia listy ważnych wydarzeń, które mają być transmitowane na otwartych antenach telewizyjnych.

Publiczne konsultacje trwały od 25 września do 27 października. Jak informuje KRRiT, w ramach konsultacji wpłynęły 1702 zgłoszenia, większość od osób fizycznych.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło umieszczenia na proponowanej liście ważnych wydarzeń mistrzostw świata Elity mężczyzn w hokeju na lodzie – było ich 859. Na drugim miejscu znalazły się wyścigi Formuły 1, a także F2 do F4, IndyCar, WRC, Le Mans, WEC, MotoGP, NASCAR, itp. – wnioskowało o nie 575 uczestników konsultacji.

45 zgłoszeń dotyczyło poszerzenia listy o mecze w piłkę ręczną z udziałem polskich klubów w Lidze Mistrzów EHF, a 33 – o mityngi lekkoatletyczne Diamentowej Ligi.

Telewizja Polsat, KIGEiT, PIIT, ZPPM Lewiatan postulowały zawężenie list ważnych wydarzeń do katalogu zawartego w ustawie o radiofonii i telewizji. UEFA nie rekomendowała umieszczenia na aktualizowanej liście meczy z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA.

Natomiast TVP chciałby, aby na liście znalazły się zawody na poziomie mistrzowskim kobiet w piłce siatkowej, koszykówce i piłce ręcznej, a także mecze finałowe Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji UEFA oraz finał Pucharu Polski w piłce nożnej mężczyzn i MŚ Elity mężczyzn w hokeju na lodzie.

Zgodnie z ustawą w kanałach niekodowanych trzeba pokazywać letnie i zimowe igrzyska olimpijskie półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne oraz inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

KRRiT może z pomocą rozporządzenia określać listę ważnych wydarzeń sportowych, biorąc pod uwagę stopień społecznego zainteresowania m.in. stopień społecznego zainteresowania nimi czy wagę dla życia społecznego, gospodarczego czy politycznego. Regulator pracuje nad jego aktualizacją, bo poprzednie wydano w 2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *