W dniach 25 września do 23 października 2021 roku w Domu Polonii w Pułtusku czynna będzie wystawa malarstwa Ewy Jendraszko „Art of Presence”.
Wystawa jest prezentacją obrazów związanych z filozoficznym i duchowym aspektem twórczości artystycznej. Obrazy prezentowane na wystawie odkrywają dla widzów bujny świat malarskiej wyobraźni, zmysłowości i twórczej mistyki. Obrazy artystki wyróżniają się dyskretną elegancją, która podkreśla walory malarstwa. Mają w sobie także tajemnicę mistycznego świata połączoną z nostalgiczną refleksją. Są to przekazy ze świata snów, chociaż pojawiają się w nich konkretne przedmioty i sytuacje, którym artystka nadaje symboliczne znaczenie. Tytuł wystawy znakomicie oddaje klimat i stylistykę prac artystki. Jej czarno–białe prace to opowieści o intymnym świecie autorki i jednocześnie subtelna gra z wyobraźnią widza.
Wysublimowana kompozycja artystyczna posiada szczególną moc. Ma walor nie tylko osobisty, ale także walor stwarzania nowej formy malarskiej. Wiele prac artystki zawiera w sobie literackie szyfry, które nie są łatwe do odczytania, jednak posiadają atrakcyjną wizualną formę, która staje się kluczem do ich interpretacji. Artystka swobodnie posługuje się konwencjami nowoczesnej sztuki, czerpiąc inspiracje ze sztuki surrealistycznej, etnicznej, inspiruje się poezją i współczesną muzyką. Większość obrazów Ewy Jendraszko układa się w cykle, które tworzą równoległe w stosunku do siebie rzeczywistości, przeniknięte czasem poetyckim nastrojem, a czasem dramatyczną ekspresją. Twórczość artystki jest także manifestacją sprzeciwu wobec estetyki współczesnej kultury konsumpcyjnej atakującej widza kakofonią barw i błahych tematów.
Sztuka Ewy Jendraszko jest bardzo osobista, a nawet intymna, lecz niestarająca się być hermetycznie a-mknięta i niedostępna – wręcz przeciwnie artystka chce się dzielić z widzem zawartymi w niej intencjami. Dla-tego jej malarstwo daje zadowolenie: przyjemność poznawania, odkrywania i odczuwania wartości artystycznego przekazu. Jest pewne, że obrazy Ewy Jendraszko nie pozwalają na obojętny odbiór, zmuszają do zamyślenia się nad propozycją artystki, a przede wszystkim nad jej odmiennym, bardzo osobistym widzeniem, bardzo szczególną wrażliwością w patrzeniu na rzeczywistość.
Warszawska Izba Gospodarcza i Stowarzyszenie Polskich Mediów objęły nad wystawą patronat medialny.