Wystawa: Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975

Wystawa: Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975, foto: B. Papież

Czy Wieliczka mogłaby się poszczycić wspaniałymi górniczymi zabytkami gdyby nie Alfons Długosz i jego ogromne zaangażowanie w ich uratowanie?
Do 28 lutego 2018 w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka można zwiedzać wystawę „Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975”, która przybliży tę wyjątkową postać.

Ponad 100 obrazów, rysunków, fotografii, dokumentów oraz pamiątek związanych z twórcą wielickiego Muzeum, artystą plastykiem i fotografikiem, Alfonsem Długoszem udostępniono zarówno w Zamku Żupnym jak i w kopalni soli.

Część ekspozycji została poświęcona twórczości związanej z powstaniem wielickiego muzeum, gdyż to właśnie temu dziełu, w ostatnich dwudziestu latach życia, Alfons Długosz podporządkował zarówno swoje życie osobiste jak i twórczość artystyczną.

Długosz, zachwycony historią i przestrzenią Wielickiej kopalni, dostrzegł wartość jej materialnego dziedzictwa. W latach 50. podjął działania, które doprowadziły do uratowania solnych komór, zabytkowych maszyn oraz narzędzi górniczych. Jak sam wspominał: Wspólnym wysiłkiem z podziemnego labiryntu zawalisk, czeluści i prawiecznych zrębów, wydzieraliśmy pradawne, porzucone lub zapomniane narzędzia pracy, dziwaczne machiny i urządzenia sprzed wieków.

Finalnie to właśnie ogromna pasja i poświęcenie Alfonsa Długosza doprowadziło do utworzenia wielickiego muzeum w 1951 r., a z okazji tysiąclecia Państwa Polskiego do otwarcia dużej ekspozycji w 14 komorach kopalni soli. Było to wówczas jedno z najbardziej nowoczesnych muzeów górniczych w Europie. Niezwykłe elementy wystroju i ekspozycji, sala konferencyjna i kinowa oraz kawiarnia, czyniło Muzeum miejscem wykraczającym daleko poza swoje czasy. Warto zaznaczyć, że muzealna kolekcja drewnianych machin wyciągowych, przyczyniła się także do wpisu Kopalni Soli na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Wystawa „Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975” jest pierwszą, po ponad czterdziestu latach, przekrojową prezentacją prac artysty. Publiczność ma więc okazję podziwiać jego talent, pracowitość oraz kreatywność wyrażające się na wielu płaszczyznach działań artystycznych. Do dziś też jego prace, stanowiące element artystycznej aranżacji wystaw, można podziwiać na ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli.

Ekspozycję można oglądać od 16 listopada 2017 do 28 lutego 2018 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce.

www.muzeum.wieliczka.pl

foto: B. Papież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *