YouTube zablokował trzy prorosyjskie kanały na Ukrainie

Mężczyzna trzymający smartfona z logo YouTube
Mężczyzna trzymający smartfona z logo YouTube
Fot. Unsplash

Na wniosek ukraińskiego rządu YouTube zablokował trzy ukraińskie, prorosyjskie kanały telewizyjne należące do biznesmena sympatyzującego z Kremlem.

Jak poinformowała agencja prasowa Unian, zablokowane przez YouTube ukraińskie, prorosyjskie kanały telewizyjne to 12 Ukraine, NewsOne i ZIK, które są powiązane z posłem z Platformy Opozycyjnej – Za Życiem, Wiktorem Medwedczukiem, bliskim przyjacielem Władimira Putina. Natomiast ich właścicielem jest Taras Kozak, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, współpracownik Medwiedczuka.

Zamknięcie prorosyjskich kanałów telewizyjnych nastąpiło na prośbę rządu Ukrainy, która – jak poinformował ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Oleksandr Tkaczenko w rozmowie z mediami RBC Ukraine – zwracała się w tej sprawie do YouTube dwukrotnie.

Kanały telewizyjne nadal można znaleźć podczas wyszukiwania, ale widać tylko pusty ekran z komunikatem, że są niedostępne. Blokadę poparła między innymi ambasada Ukrainy w Waszyngtonie.

Zamknięcie porosyjskich kanałów telewizyjnych na YouTube nastąpiło po tym, jak w lutym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wykonał decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o nałożeniu sankcji na Tarasa Kozaka, które objęły również blokadę nadawania kanałów telewizyjnych 12 Ukraine, NewsOne i ZIK w multipleksach cyfrowych i sieciach kablowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *