Zaścianek i dwór – wystawa w Siedlcach

Zaścianek i dwór - wystawa w Siedlcach

5 września o godz. 11.00 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach odbędzie się wernisaż wystawy z cyklu „Archiwa Rodzinne” pt. „Zaścianek i dwór”.

Tematem ekspozycji będą losy społeczności szlacheckiej związanej z Mazowszem i Podlasiem. Przedstawione zostaną na przykładzie archiwum rodziny Wolińskich herbu Lubicz, znanej między innymi z hodowli koni wyścigowych i związków z autorem „Szczenięcych lat” Melchiorem Wańkowiczem.

Ekspozycja stanowi kontynuację wystawy „Archiwum rodzinne. Kisielany Żmichy” z 2012 r., którą będzie można zobaczyć w rozszerzonym wydaniu i nowej szacie graficznej. Tworzy ją kilkaset fotografii dokumentujących dzieje drobnej szlachty i ziemiaństwa z Podlasia i wschodniego Mazowsza zebranych przez członków Stowarzyszenia Kisielany Żmichy „Zielony Gaj” z terenu podsiedleckich Kisielan Żmich – zaścianka szlacheckiego i znanej od prawie stu lat miejscowości wypoczynkowej.

Wystawa „Zaścianek i dwór” jest wspólną inicjatywą Archiwum Państwowego w Siedlcach, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Stowarzyszenia Ksielany Żmichy „Zielony Gaj”. Powstała dzięki wsparciu finansowemu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Więcej: http://www.siedlce.ap.gov.pl/art,105,zaproszenie-na-wystawe-zascianek-i-dwor-dwie-sciezki-archiwalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *