Zbylut Galeria. Kama Zboralska i Leszek Żegalski w „Moda na Sztukę” [WIDEO]

Galeria Zbylut
Galeria Zbylut
Spotkanie autorskie w Zbylut Galeria z Cyklu Bogusława Żurka „Moda na Sztukę” z udziałem Kamy Zboralskiej oraz Leszka Żegalskiego.

W Zbylut Galeria w DM Klif 23 października 2021 r.o godz.18.00 odbyło się spotkanie autorskie z Cyklu Bogusława Żurka „Moda na Sztukę”. Tym razem gościliśmy Kamę Zboralską – polską dziennikarkę, mecenasa sztuki współczesnej oraz Leszka Żegalskiego, który jest wybitnym artystą jednym z bohaterów albumu „101 polskich artystów współczesnych”.

Nagranie spotkania ma służyć przybliżeniu odbiorcom „Bogato ilustrowanej książki Kamy Zboralskiej pt. „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących”. W albumie opisano sylwetki 101 polskich artystów, oraz charakterystykę ich twórczości i osiągnięć artystycznych. Książka jest swego rodzaju przewodnikiem po polskiej sztuce współczesnej. Pozwala czytelnikom poznać najbardziej interesujące postaci polskiego rynku sztuki. Na tym spotkaniu skupiliśmy się na jednym z 101 artystów Leszku Żegalskim.

Kama Zboralska jest autorką licznych tekstów propagujących sztukę współczesną. Od 2012 roku jest dyrektorem programowym Warszawskich Targów Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego – jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Prowadzi też wykłady na temat rynku sztuki m.in. na Wydziale Sztuki Mediów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od wystawy Arsenał’88 podjęła się roli mecenasa i promotora początkujących artystów sztuki współczesnej. Autorka przewodników po galeriach sztuki, inicjatorka rankingu polskich artystów.

Kama Zboralska jest organizatorem 18 Warszawskich Targów Sztuki na których Zbylut Galeria w tym roku 2021 na stanowisku Nr 18 będzie prezentowała twórczość: Józef Wilkoń,Leszek Zegalski, Jolanta Caban, Kiejstut Bereźnicki,Boguslaw Lustyk, Stasys Eidrigevicius oraz rzeźba Joanna Waliszewska, Anna Dębska, Edward Lagowski i do każdej pracy zaprezentujemy fotografie artysty wykonanej przez światowej sławy Czeslaw Czaplinski

Leszek Żegalski znany również jako „Maestro Michelangelo Buonarotti Żegalski” malarz, autor portretów holenderskiej królowej Beatrycze, szwajcarskich bankierów oraz niemieckich przemysłowców. Żegalski był liderem nieistniejącej już Grupy Trzech/„Tercetu Nadetego”. Grupa składała się z Leszka Żegalskiego, Janusza Szpyta oraz Piotra Naliwajki. Obecnie twórca mieszka zarówno w Polsce, jak i w Belgii. Uprawia malarstwo sztalugowe, plafonowe oraz fresk.Twierdzi, iż sztuka zaczyna zanikać wśród kultury masowej staje się sztuką dla wąskiego grona odbiorców. Jednak mimo to obrazy malarza znajdują uznanie w oczach widzów, krytyków i kolekcjonerów sztuki. Obrazy malarza znajdują się m.in. w zbiorach sztuki niemieckich i szwajcarskich kolekcjonerów.

Patronatem medialnym wydarzenie objęło Stowarzyszenie Polskich Mediów i Warszawska Izba Gospodarcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *