Zhakowano petycję wzywającą do dochodzenia w sprawie pochodzenia Covid-19

Laboratorium
Laboratorium
Fot. AP Photo / Andrew Harnik

Fort Detrick w stanie Maryland jest centrum amerykańskich badań nad bronią biologiczną. To tylko jedno z setek takich laboratoriów chorób zakaźnych zlokalizowanych w całych Stanach Zjednoczonych. Podczas zimnej wojny Fort Detrick był głównym miejscem eksperymentów ze śmiertelnymi patogenami, w tym wirusami wywołującymi śmiertelną grypę.

W 2001 roku, kiedy niezadowolony badacz zabił pięć osób, wysyłając pocztą śmiertelne zarodniki wąglika, to właśnie Fort Detrick był źródłem śmiertelnego materiału.

Jednak sieć tajnych amerykańskich laboratoriów broni biologicznej jest również niesławna z powodu naruszeń bezpieczeństwa i wypadków. W sierpniu 2019 r. Fort Detrick został nagle zamknięty na kilka miesięcy, gdy zawiódł proces odkażania ścieków.

Zasadnym było wezwanie do zbadania praktyk i zapisów w centrum Maryland w celu ustalenia, czy ma to jakikolwiek związek z pandemią Covid-19, która do tej pory zabiła ponad cztery miliony ludzi na całym świecie i ponad 600 000 w samych Stanach Zjednoczonych.

Oczywiście amerykańscy politycy i media odrzucają apel jako „dezinformację” wysuniętą przez Rosję i Chiny. Amerykanie oskarżyli Chiny o to, że są źródłem pandemii po wykryciu pierwszych przypadków Covid-19 w mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Co gorsza, instytut wirusologii w Wuhan został wskazany jako źródło wirusa, mimo że międzynarodowe badanie Światowej Organizacji Zdrowia wykazało, że takie uwolnienie było „wyjątkowo mało prawdopodobne”.

Konsensus naukowy utrzymuje, że wirus ewoluował naturalnie i najprawdopodobniej został przeniesiony na ludzi ze zwierząt.

Prezydent USA Joe Biden uwiarygodnił teorię spiskową wypuszczoną przez jego poprzednika Donalda Trumpa, że ​​laboratorium Wuhan było źródłem wirusa Covid-19. Biden zlecił swoim agencjom wywiadowczym zbadanie roszczeń. W przyszłym miesiącu mają poinformować o swoich ustaleniach. Waszyngton krytykuje Chiny za brak przejrzystości w kwestii swojego laboratorium i domaga się, aby Pekin otworzył swój obiekt do inspekcji. Amerykanie twierdzą, że Chiny nie były w pełni otwarte dla śledczych WHO, którzy sprawdzali laboratorium.

Jeśli Amerykanie oskarżają Chiny i żądają dochodzenia w sprawie tajnych laboratoriów, to dlaczego Chiny nie mogą zrównać się z USA?

Nadal nie wiadomo, skąd wzięła się pandemia Covid-19. Ustalenie tego może zająć lata. Ale to, co z pewnością utrudnia odpowiedź, to upolitycznienie choroby. Waszyngton używa go do oczerniania Chin, jednocześnie tłumiąc wszelkie pytania dotyczące własnego postępowania.

W Wuhan wykryto wczesne przypadki Covid-19. Ale kto może potwierdzić, że takie przypadki nie mogły istnieć gdzie indziej, ale po prostu nie zostały wykryte i zgłoszone w innych krajach? Stany Zjednoczone odnotowały bezprecedensowy wzrost zgonów z powodu grypy w 2019 roku przed przypadkami z Wuhan. Czy niektóre z nich zostały błędnie zdiagnozowane jako grypa zamiast Covid-19?

Fort Detrick ma słynną historię awarii bezpieczeństwa. Działa na szeroką gamę patogenów broni biologicznej przy niewielkim nadzorze publicznym. I został zamknięty w połowie 2019 roku z powodów, które nie są jasne dla opinii publicznej.

Dlatego rozsądne jest, aby Chiny zażądały sondy w amerykańskim obiekcie. To nie jest tylko kwestia „kontrpropagandy”, aby odwrócić losy amerykańskich spekulacji na temat instytutu Wuhan. Istnieją empiryczne podstawy do podejrzeń, że Fort Detrick może mieć wpływ na powstanie pandemii.

Petycja internetowa została uruchomiona w Chinach na początku tego miesiąca, żądając od WHO rozpoczęcia dochodzenia w sprawie Fort Detrick. Zebrano już ponad 10 milionów podpisów, gdy witryna internetowa została w weekend shakowana. Podobno petycja była chroniona przez system cyberbezpieczeństwa i nadal działa.

Według chińskich raportów hakerzy zostali zidentyfikowani jako posiadający adresy serwerów komputerowych zlokalizowane w USA. Jeśli to się potwierdzi, podejrzenia dotyczące mrocznych praktyk w Fort Detrick staną się ostrzejsze. Wygląda na to, że Amerykanie boją się kontroli w tym miejscu, mimo że wysuwają oskarżenia i żądania wobec Chin w związku z wątłymi twierdzeniami na temat Wuhan.

źródło: Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *