Znamy zdobywcę Grand Prix 21. MFF Nowe Horyzonty

"Theo i jego metamorfozy" Damiena Odoula
"Theo i jego metamorfozy" Damiena Odoula
„Theo i jego metamorfozy” Damiena Odoula. Fot. Materiały prasowe

Jury 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznało Grand Prix oraz nagrodę 15 0000 euro filmowi Theo i jego metamorfozy (Théo et les métamorphoses) w reżyserii Damiena Odoula.

„Wierni duchowi sekcji konkursowej festiwalu Nowe Horyzonty, której założeniem jest docenianie twórczości i wspieranie artystek i artystów wizjonerskich i bezkompromisowych, z odwagą kroczących własnymi ścieżkami, często pod prąd i na przekór modom, komentujących najbardziej palące problemy swoim własnym, wyjątkowym językiem, postanowiliśmy przyznać Grand Prix Festiwalu filmowi odważnemu i zaskakującemu, będącemu dla widzów przeżyciem ekscytującym i zmieniającym perspektywę rzeczywistości i kina. Jest to inicjacyjna podróż do dorosłości – jednocześnie fascynująca, dowcipna i inspirująca – w trakcie której młody mężczyzna nie tylko odkrywa, ale i zmienia – siłą swojego ducha – świat, własne ciało, ciała innych osób, śmierć i miłość. To także podróż w poszukiwaniu siebie. Podróż ku samookreśleniu, gdzie świat wewnętrzny ma moc kształtowania rzeczywistości, wykorzystując nieskrępowany, nieustannie ewoluujący i niezmiennie zaskakujący język audiowizualny. Film dowodzi, że stawanie się sobą może być olśniewającym i niewyrachowanym przedstawieniem, w którym główny bohater inspiruje, pokazując nam swoje słabości i lęki oraz swoją moc, poprzez poetyckie, a zarazem radykalne doświadczenie. Mamy do czynienia nie tylko z metamorfozą głównego bohatera oraz naszego spojrzenia na rzeczywistość. Film jest też zaproszeniem, aby wejść w skórę Innego i popatrzeć na świat jego oczyma. Jak ujął to pisarz i aktywista praw człowieka James Baldwin, szczególnie w dzisiejszych czasach ważne jest sobie przypomnieć, że „Inny to jeszcze jeden Ty” – tak swój werdykt uzasadnia jury w składzie: Olga Tokarczuk (przewodnicząca) – laureatka literackiej Nagrody Nobla; pochodząca z Portugalii Catarina Vasconcelos, zdobywczyni Grand Prix 20. Nowych Horyzontów za film Metamorfoza ptaków; Burhan Qurbani – urodzony w Niemczech syn afgańskich uchodźców, autor Berlin Alexanderplatz – dzieła wyróżnionego pięcioma Niemieckimi Nagrodami Filmowymi; Adina Pintilie – rumuńska reżyserka, twórczyni Touch Me Not, filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 oraz Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka, autorka m.in. Wieży. Jasnego dnia oraz Monumentu.

Jury przyznało także wyróżnienie filmowi Pióra (Feathers) w reżyserii Omara El Zohairy’ego.

Faworyt widzów

Swojego laureata wskazali również widzowie i widzki 21. Nowych Horyzontów. Nagroda Publiczności, której patronem jest firma OPPO, trafiła w ręce George’a Petera Barbariego, autora Śmierci niewinności i grzechu nieistnienia (Death of a Virgin, and the Sin of Not Living). Warto podkreślić, że oceny wszystkich filmów konkursowych były wysokie.

Tegoroczną laureatką stypendium dla autorki filmu prezentowanego w sekcji Shortlista została Jaśmina Wójcik, reżyserka Sarhy – za zachętę do odkrycia w sobie wewnętrznego dziecka, które spogląda na świat w sposób pozbawiony uprzedzeń i stereotypów, a za to pełen wdzięku, otwartości i przenikliwości. Fundatorem stypendium jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Widzowie zgromadzeni w Teatrze Muzycznym Capitol zobaczyli dziś premierowo zwycięską etiudę, wyłonioną w ramach konkursu Film Your Story, który Stowarzyszenie Nowe Horyzonty miało przyjemność współorganizować z firmą OPPO. Autorzy filmu Lila, Dominika Trybulec i Kacper Świtalski, otrzymali nagrodę w wysokości 10 000 złotych.

Po raz czwarty na festiwalu została przyznana, ufundowana przez Grażynę Błęcką-Kolską i Jana Jakuba Kolskiego, Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego twórcy biorącego udział w Nowych Horyzontach. Wyróżnienie, które w tym roku otrzymał Karol Ulman, reżyser pokazywanego na festiwalu filmu Mały koniec świata, jest gestem wsparcia talentu autora.

Jak zaznaczają fundatorzy, „celem nagrody jest zachęcenie do opowiadania świata językiem własnej wrażliwości, wytrwania na niepewnej, artystycznej drodze rozwoju. Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej to nade wszystko ciepłe, na zawsze żywe wspomnienie nieobecnego głosu Zuzi. Chcemy doceniać odwagę. Wspierać młodość. Dać szansę na rozwój. Wierzyć, że każda pomoc niesie dalej dobro. Pamiętać o Zuzi.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *