Związek Cyfrowa Polska za wyłączeniem radia analogowego do 2030 roku

Radio
Radio
Fot. Pixabay

Związek Cyfrowa Polska, reprezentujący producentów sprzętu, popiera stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie wyłączenia analogowego sygnału radiowego w Polsce i zastąpienia go cyfrowym DAB+.

„Z ogromną aprobatą przyjmujemy stanowisko KRRiT, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 r. i nie później niż 31 grudnia 2030 r.” – napisał w piśmie do przewodniczącego KRRiT Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Według Związku, wyłączenie sygnału analogowego może nastąpić dopiero w momencie, gdy zasięg cyfrowy osiągnie minimum 90 proc. populacji kraju dla ogólnopolskich programów radia publicznego oraz minimum 80 proc. populacji kraju dla ogólnopolskich programów nadawców niepublicznych, a słuchalność cyfrowa powinna wówczas wynosić co najmniej 50 proc.

Związek zwraca jednak uwagę na problem z radiami samochodowymi – obecnie w starszych samochodach radia analogowe często są zintegrowane z panelem kokpitu samochodu. W praktyce wymiana samego radia – jak wskazują producenci – jest nieopłacalna i niepraktykowana.

Dlatego – zdaniem Związku Cyfrowa Polska – istotne jest ustalenie konkretnego przewidywalnego terminu wyłączenia emisji analogowej. „Taka data pozwoliłaby przygotować się do zmian, wpłynęłaby pozytywnie na producentów, pozwoliłaby obniżyć ceny urządzeń, a na odbiorców zadziałałaby mobilizująco” – skomentował Michał Kanownik.

Reprezentanci polskiej branży cyfrowej zwracają też uwagę na konieczność stworzenia kampanii informacyjnej, która w okresie przejściowym pozwoliłaby dotrzeć do społeczeństwa z informacją o konieczności wymiany starszych odbiorników.

Pomysł KRRiT o wyłączeniu emisji analogowej stanowczo krytykują najwięksi nadawcy komercyjni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *