Zwolnienia w mediach. Agora, Burda i RASP redukują zespoły dziennikarskie

Gazeta
Gazeta
Fot. PixabayRingier Axel Springer Polska

Agora, Burda Media Polska i Ringier Axel Springer Polska zapowiedziały w piątek likwidację tytułów i zwolnienia pracowników. Pracę straci około 250 osób.

Agora

W Agorze zwolnionych ma zostać 84 pracowników, czyli 5,9 proc. wszystkich zatrudnionych. „Spółka przeprowadzi te zmiany z dbałością o pracowników, oferując im szereg działań osłonowych i wspierających” – podkreślono.

Zwolnienia grupowe Agora uzasadnia dążeniem do podniesienia efektywności procesów funkcjonujących w spółce oraz redukcji kosztów działalności. „Z uwagi na czynniki ekonomiczno-finansowe tj. kryzys gospodarczy wywołany przez konflikt w Ukrainie, skutkujący m.in. wzrostem cen papieru oraz z uwagi na niekorzystne prognozy dotyczące rozwoju gospodarki w najbliższych kwartałach wymagane są zmiany struktury organizacyjnej spółki” – podano.

Burda Media Polska

Zarząd Burda Media Polska poinformował natomiast o zamknięciu drukowanych magazynów z segmentów: poradniki, ogród, kulinaria, crafting, true stories (np. „Claudia” czy „Dobre Rady”) oraz „Party” i „Sielskie Życie”. Powodem jest koncentracja wydawcy na produktach digitalowych z segmentu luxury & lifestyle i dalszym rozwoju w Polsce przede wszystkim internetowego portfolio w tym obszarze.

Jak podano w komunikacie, zmiany wiążą się z redukcjami zatrudnienia, a zarząd spółki „pozostaje w dialogu z przedstawicielami pracowników”.

Ringier Axel Springer Polska

Z kolei organizacje związkowe działające w Ringier Axel Springer Polska zawarły z władzami firmy porozumienie dotyczące zwolnień grupowych. „Ochrona miejsc pracy jest naszym priorytetem i trudno było nam przyjąć decyzję o planowanych zwolnieniach. Zdecydowaliśmy się jednak przystąpić do rozmów, by uzgodnić jak najlepsze dla pracowników warunki” – tłumaczą związkowcy.

Zwolnienia mają objąć 8 proc. zatrudnionych na etacie, czyli około 120 osób, głownie z redakcji zamykanych serwisów VOD.pl i Literia.pl oraz tygodnika „Auto Świat”, którego ostatnie papierowe wydanie ukaże się pod koniec grudnia.

Pracownicy zwalniani za porozumieniem stron otrzymają odprawy w wysokościach trzy-, pięcio-, siedmio- lub ośmiomiesięcznego wynagrodzenia w zależności od stażu pracy, odpowiednio: do dwóch lat, od dwóch do ośmiu lat, od ośmiu do dwunastu lat i powyżej 12 lat. Zostaną też objęci pomocą psychologiczną, doradczą i prawną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *