Jak najdalej stąd: Z Olsztyna w podróż życia

Jak najdalej stąd

Jak najdalej stąd

Film JAK NAJDALEJ STĄD Piotra Domalewskiego w Konkursie 68.MFF w San Sebastian.

Najnowszy obraz twórcy obsypanego nagrodami debiutu CICHA NOC ubiegać się będzie o Złotą Muszlę w San Sebastian.  68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian odbędzie się 18-26 września 2020.

Film wystartuje w sekcji konkursowej New Directors. Rywalizują w niej debiutanci bądź autorzy drugich pełnometrażowych filmów tak jak w przypadku Piotra Domalewskiego. Zmierzy się on z 11 innymi twórcami m.in. z Brazylii, Francji, Chin, Irlandii, Japonii, Hiszpanii , Rosji i Wielkiej Brytanii.

„To zaszczyt być w tak doborowym towarzystwie, na tak ważnym Festiwalu! Marzyłem o tym” – powiedział Piotr Domalewski na wieść o zakwalifikowaniu filmu do Konkursu.

Jak najdalej stąd

Film drogi

JAK NAJDALEJ STĄD/ I NEVER CRY to film drogi. Opowieść o 17-letniej Oli z Olsztyna, która na własną rękę wyrusza do nieznanego kraju. Jest to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której dziewczyna będzie chciała odnowić relacje z dawno niewidzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmieniają jej podejście do życia.

Odtwórczynią głównej roli jest Zosia Stafiej, studentka I roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki. Została odkryta w drodze ogólnopolskiego castingu. Uczestniczyło w nim  ponad tysiąc dziewcząt. W obsadzie filmu mamy więc połączenie młodego oddechu z doświadczeniem wybitnych aktorów jak Kinga Preis czy Arkadiusz Jakubik. Film powstał w koprodukcji polsko-irlandzkiej. Producentem polskim jest AKSON STUDIO.

Irlandia na Warmii

Podobnie jak w „Cichej Nocy” autorem zdjęć  jest Piotr Sobociński jr. Przez siedem dni ekipa pracowała w Olsztynie. Tu na dworcu autobusowym padł pierwszy klaps. Piotr Domalewski podkreślał, że cieszy się z życzliwości i wsparcia jakiego doświadczył i doświadcza ze strony samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Później ekipa udała się do Irlandii, ale bardziej irlandzki klimat niż na Zielonej Wyspie miał olsztyński pub Carpenter, w którym realizowano zdjęcia.

Jak najdalej stąd

Emigracja na ekranie

W ocenie Komisji Kolaudacyjnej WMFF „Jak najdalej stąd” to przejmujący obraz, który wzruszy widzów i ma szanse wpisać się w nurt współczesnego kina nie tylko europejskiego, ale i światowego. Jest ono zdecydowanie jest mniej hermetyczne na problematykę emigracji zarobkowej.

Siłą filmu Piotra Domalewskiego są kreacje aktorskie. Zofia Stafiej, trafnie wybrana spośród tysiąca kandydatek już w pierwszej scenie pokazuje charakter. Wiemy, że stać ją będzie na wszystko. Dramaturgia i napięcie budowane delikatnymi, wręcz dokumentalnymi środkami dają niesamowity efekt, który wzmacniają zdjęcia Piotra Sobocińskiego jr. Dodatkowo atrakcją filmu jest niepospolita, nastrojowa muzyka Hani Rani”.

foto: Bogumił Osiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *