Konferencja Forum Transatlantyckie

Ubiegłoroczna edycja Forum Transatlantyckiego, zorganizowanego z okazji 60-lecia NATO oraz 10-lecia członkostwa Polski w Sojuszu, zgromadziła wielu znakomitych panelistów, m.in. Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Generała Franciszka Gągora czy Zastępcę Sekretarza Generalnego NATO ds. Dyplomacji Publicznej Jean-François Bureau. Dyskusji nie tylko przysłuchiwało się, ale też wzięło w niej aktywny udział kilkaset osób – głównie studentów.

Głównym celem Warsaw Transatlantic Forum jest popularyzacja polskiej polityki bezpieczeństwa, zwłaszcza w odniesieniu do NATO i relacji tej organizacji z Unią Europejską. Istotne jest rozszerzenie społecznej infrastruktury poparcia dla tej polityki, zwłaszcza poprzez wyjście do środowisk akademickich i młodzieżowych. Podczas dyskusji i debat WTF 2010 znani eksperci, politycy, dziennikarze, a także przedstawiciele biznesu podejmą próbę odpowiedzi na pytania:
Jakiego NATO potrzebujemy?
Czy Polska skutecznie wykorzystuje zaangażowanie w Afganistanie?
Co z naszym bezpieczeństwem w XXI wieku?

Podobnie jak przed rokiem każdy mógł aktywnie wziąć udział w dyskusji i wyrazić swoje zdanie, a nawet wejść w polemikę z panelistami – m.in. byłym prezydentem Polski Aleksandrem Kwaśniewskim, Przewodniczącym Rady Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Januszem Onyszkiewiczem, Szefem Sztabu Generalnego generałem Franciszkiem Gągorem czy prof. Adamem D. Rotfeldem oraz francuskim ekspertem Bruno Racine z Grupy Ekspertów ds. Nowej Koncepcji Strategicznej NATO.

Prof. Roman Kużniar z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW oraz Anna Szymańska-Klich, prezes Instytutu Studiów Strategicznych w Krakowie, mówili o raporcie nt. polskich propozycji i założeń do Nowej Koncepcji Strategicznej NATO. Prezentacja raportu odbędzie się w dniu obrad w Warszwie grupy ekspertów pracujących nad Koncepcją przy Sekretarzu Generalnym NATO.
 
Podczas debaty połączyliśmy się na żywo z Brukselą i Waszyngtonem, a także z Ghazni, dzięki czemu w dyskusji mogli wziąć udział polscy żołnierze stacjonujący w Afganistanie.

Adam Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *