Siedlecki szpital z najnowocześniejszym na świecie robotem chirurgicznym

Robot chirurgiczny Da Vinci

Robot chirurgiczny Da Vinci

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach dołączył do elitarnego grona placówek dysponujących światowej klasy systemem robotycznym da Vinci. Szybszy powrót do zdrowia, mniej powikłań i duża precyzja podczas zabiegów operacyjnych – to tylko niektóre zalety nowego sprzętu. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z samorządu województwa w wysokości 9,8 mln zł. W oficjalnej prezentacji robota chirurgicznego udział wzięła Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– Jestem dumna, że nasz siedlecki szpital wzbogaci się o tak innowacyjny sprzęt. To nie jest tani zakup, ale zależy nam na tym, aby mieszkańcy Mazowsza mieli dostęp do leczenia na światowym poziomie i mogli na miejscu, bez wybierania się w daleką podróż, korzystać z najnowszych rozwiązań, jakie oferuje medycyna – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Siedlecki Szpital Wojewódzki jest pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, w której operacje w zakresie chirurgii ogólnej, ginekologii i urologii będą przeprowadzane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci. Pierwszej generacji systemy tego typu zostały opracowane dwie dekady temu, a obecnie oferowana jest już czwarta generacja. Na całym świecie przeprowadzono dotychczas ponad 6 mln operacji przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci, z czego około 1 mln w ubiegłym roku.

– System robotyczny da Vinci to technologia dwudziestego pierwszego wieku, dzięki której nasz szpital znajdzie się w ekstraklasie najlepiej wyposażonych placówek w Polsce. Dostępność tego sprzętu najnowszej generacji pozwoli nam stworzyć w Siedlcach centrum leczenia robotycznego, które będzie polem doświadczalnym dla wszystkich lecznic na Mazowszu – mówi Marcin Kulicki prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Systemy robotyczne da Vinci to narzędzia łączące zalety niskiej inwazyjności z nieosiągalną przez człowieka precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Przy użyciu robota chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała, obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, a komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych. Robot pozwala nie tylko precyzyjnie usuwać zaatakowane tkanki, lecz także zawęzić do minimum obszar interwencji chirurgicznej. W efekcie skraca się czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji.

– System wsparcia robotycznego dla chirurgii pełni rolę telemanipulatora, za pomocą którego lekarz operator wykonuje skomplikowane procedury. Robot chirurgiczny nie pracuje sam – kluczową rolę pełni właśnie lekarz operator. Liczy się przede wszystkim jego wiedza i doświadczenie, bo to on steruje maszyną – dodaje dr Piotr Kania, zastępca ordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Pierwsza operacja przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci została w Polsce wykonana w 2010 roku. Dziś w naszym kraju funkcjonuje już osiem tego typu systemów – oprócz Siedlec także we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Krakowie oraz Wieliszewie. Siedlecki robot to jednak pierwszy na Mazowszu w publicznej placówce zdrowia. Europejskim liderem w dostępie do robotyki medycznej pozostają Niemcy i Włochy – w każdym z tych krajów pracuje ponad 120 systemów da Vinci. Większą od Polski liczbą robotów mogą się również pochwalić dwa razy mniejsza pod względem ludności Rumunia i aż czterokrotnie mniejsze Czechy.

– Nasi pacjenci mają coraz lepszy dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. To niezwykle ważne, bo dotychczas wielu z nich wyjeżdżało za granicę, by leczyć skomplikowane schorzenia. Tracił na tym cały system ochrony zdrowia w Polsce, bo środki, które mogły wspierać jego rozwój, wypływały z naszego kraju. Dziś pacjenci mogą być leczeni w Siedlcach na takim samym sprzęcie, jakim dysponują najlepsze kliniki na świecie. Wierzę, że w kolejnych latach utrzymamy konsekwentny wzrost tego rynku – komentuje Artur Ostrowski, członek zarządu Synektik SA, wyłącznego dystrybutora sprzętu da Vinci w Polsce.

System robotyczny da Vinci został zakupiony w ramach zadania Rozwój innowacyjnych technik operacyjnych w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Całkowity koszt zakupu wyniósł 9,7 mln zł, z czego 9 5 mln zł przekazał samorząd województwa mazowieckiego.

Marta Milewska
źródło: Liderzy Innowacyjności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *