Szef KRRiT ma propozycje rozwiązania „lex TVN”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Fot. https://www.gov.pl/web/krrit/dla-mediow

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski proponuje wyjście z wyjście z legislacyjnego impasu wokół koncesji dla TVN24. 

W piśmie, jakie przewodniczący KRRiT przesłał wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, zaproponował, żeby ograniczenia dotyczące kapitału zagranicznego w projekcie zmiany w Ustawie o radiofonii i telewizji nie obejmowały podmiotów z kapitałem z kraju, z którym Polska zawarła umowę międzynarodową – dowiedziały się „Dziennik Gazeta Prawna” i RMF FM.

Nowelizacja projektu ustawy o radiofonii i telewizji, autorstwa posłów PiS, dotyczy art. 35 i zakłada, że koncesja dla spółek z zagranicznym kapitałem może być udzielona, jeżeli udział kapitału zagranicznego nie przekracza 49 proc. lub siedziba znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest też warunek, że nie może być zależna od innych podmiotów spoza EOG. Więcej na ten temat czytaj tutaj>>

Projekt może uderzyć w Grupę TVN, która stara się o przedłużenie koncesji TVN24. Właścicielem polskiej spółki jest bowiem zarejestrowany w Holandii Polish Television Holding BV, który obecnie należy do amerykańskiego Discovery.

Kołodziejski w piśmie do Tereleckiego zaproponował także, kanały kablowo-satelitarne mogły nadawać na podstawie wydanego przez KRRiT zezwolenia, a nie koncesji.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji ma jeszcze w tym tygodniu być głosowany w Sejmie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *