Ustawa „lex TVN” przeszła przez Sejm. Teraz Senat

Logo TVN
Logo TVN
Fot. Materiały prasowe

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która uderza w TVN. Teraz ustawa trafi do Senatu. 

Za ustawą głosowało 228 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 10.

Wcześniej Sejm opowiedział się przeciwko wnioskowi o odroczenie posiedzenia do 2 września. Za odroczeniem zagłosowało 225, przeciw było 229, wstrzymała się jedna osoba. Przeciwko był m.in. 224 posłów z klubu PiS, a także troje z Kukiz’15 (Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk) oraz Zbigniew Ajchler (niezrz.) i Łukasz Mejza (niezrz.).

Za odroczeniem była z kolei m.in. część polityków Porozumienia, m.in: Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Andrzej Sośnierz i Monika Pawłowska. Wniosek poparło też m.in. 125 posłów KO, 47 z Lewicy, 24 z KP, 9 z Konfederacji, 7 z Polski2050 i Stanisław Tyszka z Kukiz’15.

Podczas głosowania na sali słychać było okrzyki posłów opozycji, m.in. „hańba”.

Reasumpcja głosowania

Przed odrzuceniem odroczenia głosowania, sejmowa większość poparła jeszcze wniosek o jego reasumpcję. Za było 229 posłów, przeciw – jeden, wstrzymał się jedne. Nie głosowało 229 parlamentarzystów.

Jak wyjaśniała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, 30 posłów złożyło wniosek o reasumpcję głosowania, gdyż w pierwotnie przegłosowanym wniosku nie było terminu odroczenia posiedzenia. Dodała, że zasięgnęła w tej sprawie opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, iż wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu.

Na sali rozległy się okrzyki: „oszuści”, część posłów wstała i odwróciła się w stronę posłów Kukiz’15, a poseł Paweł Kukiz w reakcji się ukłonił.

Protest pod Sejmem

Po głosowaniach pod Sejmem zebrało się kilkaset osób, aby wyrazić swój sprzeciw przeciwko przyjęciu „lex TVN”.

W pewnym momencie doszło do przepychanek między zgromadzonymi a posłem Konfederacji Dobromirem Sośnierzem. Cześć protestujących zaczęła wznosić pod jego adresem wulgarne okrzyki. Doszło do przepychanek. Poseł opuścił teren Sejmu w asyście policji.

Sośnierz, podobnie jak większość koła Konfederacji, podczas głosowania nad nowelizacją ustawy medialnej wstrzymał się od głosu.

Jeszcze przed głosowaniem w całym kraju odbyły się protesty przeciwko „lex TVN”>>

Lex TVN

Nowelizacja projektu ustawy o radiofonii i telewizji, autorstwa posłów PiS, dotyczy art. 35 i zakłada, że koncesja dla spółek z zagranicznym kapitałem może być udzielona, jeżeli udział kapitału zagranicznego nie przekracza 49 proc. lub siedziba znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest też warunek, że nie może być zależna od innych podmiotów spoza EOG. Więcej na ten temat czytaj tutaj>>

Projekt może uderzyć w Grupę TVN, która stara się o przedłużenie koncesji TVN24. Właścicielem polskiej spółki jest bowiem zarejestrowany w Holandii Polish Television Holding BV, który obecnie należy do amerykańskiego Discovery.

Koncesja TVN24 obowiązuje do 26 września 2021 roku, a nadawca wystąpił o jej przedłużenie już w lutym 2020 roku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *