W Teatrze Słowackiego zawiśnie kurtyna projektu Wyspiańskiego

W Teatrze Słowackiego zawiśnie kurtyna projektu Wyspiańskiego

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników Stanisława Wyspiańskiego – już 9 października w Teatrze Słowackiego w Krakowie zostanie zaprezentowana nowa kurtyna, którą wykonano według oryginalnego projektu słynnego młodopolskiego artysty. Kurtyna Wyspiańskiego będzie używana zamiennie z istniejącą od 124 lat słynną kurtyną Henryka Siemiradzkiego.

Mało kto wie, że w 1892 autor „Wesela” stanął do konkursu na projekt kurtyny w teatrze. Zaprezentował wtedy pracę o nazwie „Z moich fantazyj”, jednak konkurs wygrali inny artyści – kurtynę ostatecznie zamówiono u Henryka Siemiradzkiego. Teraz dzięki współpracy teatru z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego udało się wcielić ten projekt w życie. Pracami malarskimi kieruje Tadeusz Bystrzak, autor m.in. kopii „Pochodni Nerona”.

– Marzenie o tym, żeby w teatrze był artefakt związany z Wyspiańskim, towarzyszyło mi od samego początku objęcia sceny przy placu św. Ducha. Co prawda nadal korzystamy ze sceny, na której Wyspiański inscenizował swoje dramaty: „Wyzwolenie”, „Warszawiankę”, „Bolesława Śmiałego”, „Wesele” i inne, ale to skojarzenie symboliczne, wspomnieniowe. W Teatrze nie zachowało się prawie nic, co by wskazywało, że to jego dom i że na zawsze taki pozostanie. Stąd pomysł na wykorzystanie szkicu kurtyny Wyspiańskiego i jego realizację – tłumaczy Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Słowackiego.

Odsłonięcie nowej kurtyny namalowanej według projektu Stanisława Wyspiańskiego zaplanowano na wtorek, 9 października, na godz. 11.00. Wstęp jest wolny. Potem będzie można ją oglądać przed wybranymi spektaklami – najbliższy to premiera „Wyspiański. Koncert” 19 października 2018 roku.

Wyspiański od swojego debiutu w 1898 roku był związany z Teatrem Miejskim (obecnie Teatrem im. J. Słowackiego), kształtował go artystycznie, pisał, tworzył scenografię do prapremier własnych dzieł i reformował myślenie o teatrze. To tutaj w 1901 roku wystawił swoje „Wesele”, a po jego sukcesie powierzono mu inscenizację „Dziadów” Adama Mickiewicza. Było to pierwsze w Polsce wystawienie tego dramatu. Wyspiański połączył wszystkie części dzieła Mickiewicza w całość, a z jego adaptacji korzystano przez kolejnych 20 lat. Za europejskim sukcesem Teatru Miejskiego stały więc dzieła i inscenizacje Stanisława Wyspiańskiego.

– Zaangażowanie się w powstanie nowej kurtyny w Teatrze im. Słowackiego pozwoliło nam na połączenie kultury, biznesu i wartości. Wyspiański w swojej twórczości pokazywał znaczenie takich wartości jak wolność i niezależność, które są istotne także w biznesie. Zadaniem biznesu nie jest tylko zarabianie pieniędzy. W ramach naszej misji pokazujemy, jak przedsiębiorcy mogą się włączać w rozwój swojego regionu. Wsparcie powstania nowej kurtyny jest naszym wkładem w historię krakowskiego Teatru – dodaje Jan Pamuła, Prezes MARR.

Realizacji projektu kurtyny Wyspiańskiego podjął się Tadeusz Bystrzak, artysta, malarz, rzeźbiarz, scenograf i projektant wnętrz. Tadeusz Bystrzak ukończył studia na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Ryszarda Otręby. Jego twórczość obejmuje zarówno malarstwo sztalugowe, iluzjonistyczne i wielkoformatowe, jak i wzornictwo szkła artystycznego i użytkowego. Od wielu lat z dużymi sukcesami zajmuje się projektowaniem i realizacją różnego rodzaju przestrzeni publicznych i komercyjnych, w tym słynnej kopii obrazu Henryka Siemiradzkiego „Pochodnie Nerona”.

źródło: Biuro Prasowe UMWM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *