Wystawa Karykatur Słynni Polscy Sportowcy

Jozef Hrušovský należy do najwybitniejszych słowackich karykaturzystów portretujących nie tylko rodzimych, ale i setki wybitnych zagranicznych sportowców.

Irena Szewińska
Irena Szewińska

Przez prawie 50 lat rysował uśmiechnięte podobizny gwiazd słowackiego i światowego sportu takich jak: Nepela, Popluhar, Golonka, Fibingerová, Szewińska, Zatopek, Jágr, Gretzky, Eusébio, Boniek, Lendl, Federer, Jordan, Stenmark, Tomba, Kasparov, Fijas, Nykänen, Szurkowski, Suchoruczenkow, Ludwig.
Do jego najwybitniejszych dzieł należą grupowe portrety czecho-słowackich mistrzów świata z roku 1976 (Katowice) w hokeju na lodzie, czecho-słowackich mistrzów Europy w piłce nożnej z 1976 r. (Belgrad), czecho-słowackich mistrzów olimpijskich w piłce nożnej z 1980 r. (Moskwa), czy słowackich mistrzów świata w hokeju na lodzie 2002 r. (Göteborg).

Władysław Komar
Władysław Komar

Jako profesjonalny karykaturzysta pracował dla takich dzienników i tygodników jak: Pravda, Tip, Štart, Roľnické noviny, Hlas ľudu, Roháč, Kocúrkovo, ŠportExpres oraz dla wielu innych krajowych i zagranicznych czasopism.

Dla jego karykatur szkicowanych prostą, pewną, lekką i zawsze tylko czarną kreską charakterystyczna jest wyraźna, rysowana z profilu twarz i jej specyficzne cechy, bez niepotrzebnych i przypadkowych detali. Do zarysu postaci Jozef Hrušovský dorysowuje symbole dyscypliny, którą sportowiec reprezentuje, dzięki czemu imponująca kompozycja zyskuje element humorystyczny.

Zbigniew Boniek
Zbigniew Boniek

Po jego rysunki sięgały prestiżowe zagraniczne sportowe media, nie tylko w Austrii, w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, Rosji, Szwajcarii, byłej Jugosławii, ale też w dalekiej Skandynawii.

Do dziś opublikował prawie 3000 karykatur sportowców. Jego archiwum mieści około 20 000 karykatur słowackich i zagranicznych sportowych osobowości.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca maja br.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *