100 zdjęć Niepodległej do pobrania

100 zdjęć Niepodległej do pobrania

Można już bezpłatnie pobrać album „100×100” – jedyną w swoim rodzaju publikację wydaną z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj, której zawartość wybrali internauci. Zdjęcia są dostępne na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zdjęcia, które zebrały najwięcej polubień znalazły się w albumie, podzielonym na 10 rozdziałów: Życie codzienne, Krajobraz, Kultura, Przemysł, Sport, Polityka, Obyczaje, Dzieci i młodzież, Wojsko oraz Nauka.

Publikacja „100×100” – sto zdjęć na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawia unikatowe fotografie Polski dwudziestolecia międzywojennego. Architekturę i mieszkańców rozwijających się miast, kadry z życia codziennego i świata polityki, świadectwa postępu naukowego, rozwoju kultury i sportu, a także postaci i żołnierzy, którzy przypominają historię odzyskania niepodległości. Zdjęcia opatrzone są rozbudowanymi komentarzami, a do niektórych fotografii dołączono rewersy, na których można przeczytać odręczne adnotacje z dwudziestolecia międzywojennego.

Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia W zasobie NAC znajduje się prawie 16 mln fotografii.

Album do pobrania: https://www.nac.gov.pl/wiedza-i-edukacja/archiwalna-biblioteka-cyfrowa/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *