30. finał WOŚP. Zebrano już ponad 136 mln zł

Konferencja prasowa przed 30. Finałem WOŚP.
Konferencja prasowa przed 30. Finałem WOŚP.
Konferencja prasowa przed 30. Finałem WOŚP. Fot. Jadwiga Żukowska

Po raz 30. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – w tym roku pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Do północy w niedzielę zebrano ponad 136 mln zł, ale nadal trwają aukcje i licytacje. 

W niedzielę do północy WOŚP zebrała 136 282 325 zł. To kolejny rekord – w 2021 roku finał zakończył się wynikiem 127 495 626 zł. W sumie w ubiegłym roku darczyńcy wrzucili do puszek WOŚP lub wpłacili na konto Orkiestry łącznie prawie 211 milionów złotych.

Tegoroczna zbiórka odbywa się pod hasłem „Przejrzyj na oczy”, a zebrane środki zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. „Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje” – możemy przeczytać na stronie WOŚP.

Dlatego za środki zebrane w tym roku kupione zostaną m.in. angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.

Podczas 30. finału WOŚP pieniądze zbierało 120 tysięcy wolontariuszy i około 1700 sztabów, w tym 90 sztabów zagranicznych, m.in. w Tokio, Sydney, Ankarze, a nawet na kole podbiegunowym. Fundusze gromadzono również m.in. na aukcjach internetowych rozpoczętych jeszcze w grudniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *