Bianka Zalewska pierwszą Polką z nagrodą International Women of Courage

Na zdjęciu: pastor dr. Jim Bowden, red. Bianka Zalewski i Krzysztof Gajda
Na zdjęciu: pastor dr. Jim Bowden, red. Bianka Zalewski i Krzysztof Gajda
Na zdjęciu: pastor dr. Jim Bowden, red. Bianka Zalewski i Krzysztof Gajda

Bianka Zalewska, korespondentka wojenna i reporterka „Dzień Dobry TVN”, odebrała w Białym Domu nagrodę International Women of Courage, przyznawaną przez amerykański Departament Stanu.

Nagrody w rezydencji amerykańskiego prezydenta w Waszyngtonie wręczyli sekretarz stanu Antony Blinken oraz pierwsza dama Jill Biden.

Oprócz Zalewskiej w tym roku wyróżniono także 10 kobiet, między innymi znaną ukraińską medyk i wolontariuszkę Julię Pajewską oraz uczestniczki protestów w Iranie.

Trzy z laureatek nagrody Departamentu Stanu USA – Bianka Zalewska, Meaza Mohammed (Etiopia) i Julia Paievska (Ukraina) – 14 marca odwiedziły północny Teksas, gdzie spotkały się ze społecznością polonijną, etiopską i ukraińską.

Nagrodzone panie przyjechały do Dallas na zaproszenie The World Affairs Council of Dallas/Fort Worth, które zorganizowało niecodzienne spotkanie z laureatkami. W organizacji spotkania współuczestniczyło Stowarzyszenie Polaków w Teksasie.

Bianka Zalewska, znana dziennikarka, mieszkanka Warszawy, otrzymała nagrodę za brawurę i odwagę w relacjonowaniu agresji rosyjskiej na Ukrainie. Zalewska, kiedy przygotowywania relacji dziennikarskiej z Ukrainy, została ranna. Gdy walczyła z rosyjską dezinformacją w 2014 roku, jej samochód został ostrzelany. Doprowadziło to do wypadku, gdzie złamała kręgosłup. Pomimo tych doświadczeń, po leczeniu szpitalnym powróciła do swej dziennikarskiej pracy na Ukrainie.

Julia Paievska, ukraińska sanitariuszka, w czasie opatrywania rannych została schwytana przez Rosjan i wiele dni przebywała w rosyjskiej niewoli jako zakładnik.

Meaza Mohammed, etiopska działaczka na rzecz praw kobiet, otrzymała nagrodę za odwagę w działalności na polu ochrony praw kobiet w Etiopii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *