Bianka Zalewska trzymała odznaczenie państwowe od prezydenta Ukrainy

Bianka Zalewska
Bianka Zalewska
Fot. Autorstwa MEDIA WNET – Bianka Zalewska – poranek wnet w Kijowie, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=129748500

W trakcie sobotniego pobytu w Lublinie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręczył ukraińskie odznaczenie państwowe dziennikarce Biance Zalewskiej.

Korespondentka wojenna i reporterka „Dzień dobry TVN” Bianka Zalewska została nagrodzona przez prezydenta Ukrainy jeszcze w listopadzie, jednak odznaczenie otrzymała z rąk prezydenta 23 września.

„Będąc w Lublinie w drodze powrotnej na Ukrainę, miałem zaszczyt przyznać dwojgu wybitnym Polakom, wolontariuszom, Biance Zalewskiej i Damianowi Dudzie, ukraińskie nagrody państwowe” – napisał na Twitterze Zełenski. Damian Duda to medyk, wolontariusz i prezes fundacji „W międzyczasie”.

Wręczając odznaczenie, Zełenski podkreślił, że polska dziennikarka „pomagała w niesieniu pomocy humanitarnej Ukraińcom i transporcie rannych dzieci do polskich szpitali”.

W listopadzie 2022 roku na stronie prezydenta Ukrainy pojawił się oficjalny dekret z informacją o nadaniu odznaczeń państwowych. Bianka Zalewska została uhonorowana Orderem Księżnej Olgi II klasy. Odznaczenie zostało przyznane „za znaczący wkład osobisty w umocnienie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy oraz popularyzację państwa ukraińskiego na świecie”.

W listopadzie 2022 roku docenieni zostali również korespondent PAP w Kijowie Jarosław Junko (uhonorowany Orderem za Zasługi III klasy). To samo odznaczenie otrzymali: publicysta, szef czasopisma „Ukraiński Żurnal” i korespondent „Gazety Wyborczej” w Ukrainie Piotr Andrusieczko, korespondent Radia Wnet w Ukrainie Paweł Bobołowicz i korespondent TVP w Kijowie Tomasz Jędruchów.

Bianka Zalewska wiosną tego roku w Białym Domu odebrała także z rąk Jill Biden prestiżową nagrodę International Women of Courage.

Bianka Zalewska pierwszą Polką z nagrodą International Women of Courage

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *