Budowa drogi dojazdowej do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

budowa-drogi-mwm-w-sierpcu460

Do końca roku zostanie wybudowany nowy odcinek ul. Narutowicza prowadzący do bramy głównej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To bardzo dobra wiadomość. Dotychczas dojazd do placówki odbywał się po nieutwardzonym odcinku drogi gminnej, co wiązało się z licznymi utrudnieniami zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 7 mln zł, z czego ok. 3,5 mln zł pochodzić będzie z budżetu województwa mazowieckiego, a 2,7 mln zł pokryją gmina Sierpc i powiat sierpecki. Pozostałe 760 tys. zł pochodzić będzie z budżetu państwa.

– To bardzo ważna inwestycja. Będzie to droga łącząca centrum Sierpca z głównym wejściem do naszego Muzeum Wsi Mazowieckiej. W tej instytucji samorząd województwa mazowieckiego, również przy udziale środków unijnych, zainwestował w sumie ponad 100 mln zł. Wybudowaliśmy różnego rodzaju obiekty, m.in. bardzo nowoczesny obiekt rekreacyjno-hotelowo-wystawienniczy. Dzięki budowie drogi będzie można w przyzwoitych warunkach dotrzeć do muzeum i tych obiektów. Do tej pory dojazd, delikatnie mówiąc, nie był najlepszy. Muzeum nie ma alternatywnej drogi dojazdu, dlatego tak istotna jest realizacja tej inwestycji – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Inwestycja polegać będzie na budowie ponad 1,7-kilometrowego odcinka ul. Narutowicza wraz z połączeniami z ulicami dojazdowymi. W sumie powstanie ponad 2,3 km nowych ulic.

– Będzie to około dwóch kilometrów drogi. Wybudujemy drogę lokalną o szerokości ok. 6 metrów z chodnikiem, ścieżką rowerową, a także ze zjazdami do wszystkich działek – mówi Jarosław Perzyński burmistrz Sierpca.

Prace obejmą budowę jezdni dwupasmowej, chodników, ciągu pieszo-rowerowego oraz ścieżek rowerowych. Utworzone zostaną także zjazdy indywidualne i publiczne. Ważnym punktem projektu jest również budowa skrzyżowań ul. Narutowicza z drogami gminnymi – ul. Hożą, ul. Okulickiego i łącznikiem z ul. Bojanowską. Ponadto, wykonane zostaną oznakowanie pionowe i poziome, w tym oznakowanie aktywne dwóch przejść dla pieszych, oraz nowa instalacja oświetlenia ulicznego i sieć kanalizacji deszczowej.

– Bardzo się cieszę, że ta droga będzie zbudowana. Przez wiele lat pracownicy muzeum i odwiedzający naszą placówkę turyści musieli się borykać z trudnymi warunkami na drodze dojazdowej, szczególnie w okresach zimowym i wiosennym. Czasem nie można było nawet dojść pieszo do muzeum, a dojazd samochodem był bardzo utrudniony. Mam nadzieję, że takim dodatkowym efektem, który osiągniemy dzięki budowie tej nowej drogi, będzie również zwiększenie ruchu turystycznego w naszym muzeum – dodaje Jan Rzeszotarski dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

„Budowa ul. Narutowicza w Sierpcu” to projekt realizowany wspólnie przez samorząd województwa mazowieckiego, gminę Sierpc i powiat sierpecki. Porozumienie w tej sprawie zawarte zostało w październiku 2015 r.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *