Chiny i Polska – 70 lat wspólnej historii

Chiny i Polska - 70 lat wspólnej historii

Chiny i Polska - 70 lat wspólnej historii

20 września, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, odbyła się uroczystość zorganizowana z okazji 70. rocznicy ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej oraz 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami i Polską.

Wydarzenie zgromadziło blisko 1000 gości, wśród nich przedstawicieli polskich władz. Na zaproszenie J.E. ambasadora Liu Guangyuana oraz jego małżonki pani Peng Yuying przybyli także przedstawiciele misji dyplomatycznych w Polsce, chińskiej diaspory, chińskich przedsiębiorców i studentów.

Chiny i Polska - 70 lat wspólnej historii

Po odśpiewaniu hymnu Chin i Polski głos zabrał ambasador Liu. Witając zgromadzonych gości, zwrócił uwagę na niezwykłą transformację, którą przeszły Chiny podczas 70 lat – stanęły o własnych siłach, wzbogaciły się i stały się potęgą. Ambasador Liu podkreślił, że Chiny są dziś drugą największą gospodarką świata, największym krajem przemysłowym i krajem o największych rezerwach walutowych świata. Zwrócił również uwagę na nieustannie rosnący wokół Chin „krąg przyjaciół” i wspólną budowę Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Ambasador Liu odnosząc się do 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami powiedział, że Chiny i Polska zawsze działały na rzecz wzajemnie korzystnej współpracy, zawsze traktowały się po partnersku i okazywały sobie wzajemny szacunek. Przypomniał także wizytę przewodniczącego Xi Jinpinga w Polsce, która rozpoczęła nowy rozdział w historii stosunków chińsko-polskich.

Chiny i Polska - 70 lat wspólnej historii

Podczas przyjęcia odbyła się wystawa upamiętniająca osiągnięcia Nowych Chin na przestrzeni 70. lat. Na wystawie znalazły się zdjęcia oraz obrazy filmowe ukazujące osiągnięcia chińskiej myśli inżynierii lądowej oraz historię narodu. Goście podziwiali także pokazy chińskich sztuk walki oraz koncert chińskiej muzyki ludowej. Polska orkiestra dęta zagrała chińskie melodie „W Nowej Erze” oraz „Śpiewając Ojczyzna”, a jej żywiołowe wykonanie spotkało się z wielkim entuzjazmem publiczności.

Chiny i Polska - 70 lat wspólnej historii

(KK)
foto: Mirosław Gleb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *