Czy Natalie Tours, lider wśród operatorów turystycznych Europy Centralnej i Wschodniej ogłosi upadłość? Zagrożenia dla turystyki tego regionu

Natalie Tours

Ten sezon wakacyjny dla turystów i licznych agencji turystycznych w krajach byłego Związku Radzieckiego zapowiada się kryzysowo. Jeden z największych touroperatorów w Rosji Natalie Tours, posiadający największą sieć franczyzową i agencyjną w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie, zaczął odwoływać wycieczki.

Spodziewano się, że franczyzobiorcy i agenci jako pierwsi otrzymają zwrot pieniędzy za anulowane wycieczki, ale tak się nie stało. Wnioski ugrzęzły w kolejce, kontakt z centralą został przerwany. Wydaje się że tour operator gra na zwłokę, wypuszczając też informację o chwilowym wstrzymaniu organizacji wyjazdów.

Z tego też powodu setki tysięcy klientów nie mogą nawet otrzymać wypłaty z ubezpieczenia, ponieważ organizator wycieczek nie zgłosił upadłości. Natalie Tours tego z premedytacją nie robi. Prawnicy i ubezpieczyciele nie mogą odpowiednio zakwalifikować tej sytuacji jako podstawę do zgłoszenia roszczeń. Ponadto wiele firm i populistycznych prawników wykorzystuje tę sytuację, robiąc sobie PR ogłaszając wypowiedzi zwiększające panikę na rynku.

Chronologia wydarzeń jest następująca: touroperator Natalie Tour ogłosił decyzję o rezygnacji ze swoich lotów czarterowych 29 czerwca br. 4 lipca odwołał wszystkie wyjazdy do września. Teraz organizator wycieczek faktycznie nie prowadzi działalności związanej z turystyką wyjazdową.

Założycielka białoruskiej firmy Natalie Tours Natalia Tivo, która ponad 10 lat współpracowała z Natalie Tours powiedziała korespondentowi TTG Wiadomości Gospodarcze: – Zachowanie operatora oznacza wiele negatywnych konsekwencji dla przemysłu turystycznego, zwłaszcza utratę zaufania dużej części klientów do franczyzobiorców Natalie Tours. Przewiduję także, że najbardziej zdesperowani klienci będą chcieli na drodze sądowej uzyskać odszkodowanie od firm turystycznych. Mam jednak szczerą nadzieję, że kierownictwo Natalie Tours wznowi swoje zobowiązania, przede wszystkim wobec biur podróży, aczkolwiek w trybie zarządzania kryzysowego.

Ekspert w dziedzinie turystyki, szefowa odeskiej firmy Victory-Tours Wiktoria Esztokina, mówi: – Na Ukrainie Natalie Tours od dawna traciła wiodącą pozycję, choć wcześniej była postrzegana jako jeden z liderów w podróżach do egzotycznych krajów, w tym Dubaju. W ciągu ostatnich 2 lat na całą Ukrainę zostawiła tylko 2 menedżerów. Działania promocyjne i inna współpraca zostały praktycznie zredukowane do zera.

Próbowaliśmy się skontaktować z kierownictwem Natalie Tours. W momencie powstawania materiału numery telefonów firmowych Natalie Tours w Moskwie, Mińsku, Kijowie oraz Ałma-Acie nie zostały odebrane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *