Daimler AG wybuduje fabrykę w Jaworze

Od lewej: Markus Schaefer - członek zarządu oddziału „Mercedes-Benz Cars” w firmie Daimler AG, Beata Szydło - prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki - wicepremier, minister rozwoju i finansów.
Od lewej: Markus Schaefer – członek zarządu oddziału „Mercedes-Benz Cars” w firmie Daimler AG, Beata Szydło – prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki – wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Premier Beata Szydło poinformowała o zakończeniu negocjacji dotyczących lokalizacji w Polsce fabryki silników do samochodów Mercedes-Benz. Fabryka powstanie w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej S3 na terenie gminy Jawor. Stanie się elementem realizowanego przez rząd planu reindustrializacji kraju: – Będziemy państwem, w którym będą produkowane nowoczesne silniki.

13 października 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli: premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki – minister rozwoju i finansów, Markus Schaefer – członek zarządu oddziału „Mercedes-Benz Cars” w firmie Daimler AG.

Mateusz Morawiecki: – Odeszliśmy od etapu gwałtownego wyprzedawania wszystkiego. Już nie jesteśmy wyłącznie montownią AGD, jak to było w minionych latach. Cieszymy się z bardzo wielu inwestycji tego typu, ale szczególnie cieszymy się z tych inwestycji, które sprowadzają nad Wisłę, czy w tym przypadku prawie nad Odrę, wysoko zaawansowane technologie.

Niemcy, do których trafia 25% polskiego eksportu, są największym partnerem gospodarczym Polski.

Mateusz Morawiecki: – Niemcy są dla nas kluczowym partnerem gospodarczym i jednym z głównych partnerów inwestycyjnych. Taka marka, jak Mercedes, znana w Polsce i na całym świecie, na pewno będzie świadczyła o atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

Duża inwestycja motoryzacyjna generuje nowe miejsca pracy w firmach kooperujących. Powstanie jednego miejsca pracy w zaawansowanej technologicznie fabryce samochodów, pociąga za sobą zatrudnienie ok. dziesięciu osób u lokalnych podwykonawców: – Przyciągnięcie takiej inwestycji tworzy około dziesięciu razy więcej miejsc pracy w zakładach kooperujących. Wśród innych inwestycji motoryzacyjnych mamy przykłady, że tak się rzeczywiście dzieje.

Markus Schaefer zapowiedział, że w fabryce, która powstanie w Jaworze, oprócz bieżącej produkcji silników spalinowych do samochodów osobowych, będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe w zakresie silników elektrycznych oraz hybrydowych (połączenie silnika spalinowego i elektrycznego). Przedstawiciel koncernu Daimler AG prognozuje, że przyszłość motoryzacji, a przynajmniej samochodów osobowych, to pojazdy elektryczne: – Między rokiem 2020 a 2025 większość produkowanych przez nas samochodów będą stanowiły pojazdy z napędem hybrydowym o wysokiej sprawności energetycznej.

Powstanie fabryki silników samochodowych w Jaworze będzie jednym z elementów zamierzonego procesu reindustrializacji kraju. Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na nieadekwatność wyobrażeń o XIX-wiecznym procesie industrialnym, z dymiącymi kominami hut, w stosunku do dzisiejszej rzeczywistości: – Mówiąc o reindustrializacji, mamy na myśli nie powrót do dymiących kominów hut, jak to kojarzy się z latami 50-tymi ubiegłego wieku, tylko nowoczesny przemysł 4.0, przemysł cyfrowy. To jest obszar gdzie mamy ogromne kompetencje. Talenty informatyczne są naszym dobrem narodowym, mamy znakomitych informatyków, jesteśmy w ścisłej światowej czołówce. Tego typu zakłady, fabryki, będą w stanie zaabsorbować, wchłonąć kapitał intelektualny, który u nas się tworzy.

tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *