E-globalna – od słów do czynów

Trwa Tydzień Edukacji Globalnej, obchodzony w tym roku w dniach 16-22 listopada. Hasłem tegorocznej edycji jest „Równość – od słów do czynów”. Fundacja Edukacja dla Demokracji, chcąc ułatwić nauczycielom i edukatorom przejście od słów do czynów i zaangażowanie się w popularyzowanie edukacji globalnej, proponuje skorzystanie z bazy materiałów edukacyjnych E-globalna.

e-globalna460

E-globalna.edu.pl to baza materiałów z zakresu edukacji globalnej, opracowanych i udostępnianych przez polskie organizacje pozarządowe. Jednocześnie, baza jest narzędziem, które umożliwia wygodne i szybkie tworzenie zestawu materiałów pozwalających prowadzić zajęcia z włączeniem tematów globalnych i międzykulturowych.

Portal E-globalna powstał 2,5 roku temu jako inicjatywa Fundacji Edukacja dla Demokracji. Od tamtej pory jest sukcesywnie rozbudowywany – ilość materiałów udostępnianych w bazie rośnie, jednocześnie w ofercie pojawiają się pomoce dydaktyczne przeznaczone na lekcje kolejnych przedmiotów (w tym roku nowością jest język angielski).

Niedługo baza osiągnie ponad 1000 modułów o różnorodnej tematyce i przeznaczonych dla różnych grup wiekowych odbiorców – począwszy od edukacji przedszkolnej na szkołach ponadgimnazjalnych kończąc.

Nowością w tym roku są materiały zagraniczne, przetłumaczone z języka angielskiego. Po tłumaczeniu zostały poddane adaptacji do polskich warunków i niezbędnym uzupełnieniom, np. podstawy programowej nauczania.

Z uwagi na aktualne wydarzenia i sytuację społeczno-polityczną duży nacisk położono również na tematy związane z kryzysem uchodźczym. W bazie można więc znaleźć scenariusze zajęć poświęconych migracjom, kryzysom humanitarnym, konfliktom, a także różnorodności kulturowej, prawom człowieka czy edukacji antydyskryminacyjnej. Jednocześnie, nawiązując do tegorocznego hasła akcentujemy tematykę równości płci. Rok 2015 jest obchodzony jako Europejski Rok Rozwoju – dlatego nie zabrakło także nowego istotnego tematu jakim są Cele Zrównoważonego Rozwoju wypracowane i przyjęte przez ONZ.

Zachęcamy do korzystania z bogatych zasobów dostępnych w portalu E-globalna oraz do angażowania się w realizację edukacji globalnej przez cały rok, nie tylko podczas TEG. Możliwości jakie stwarza portal prezentuje krótki spot: https://player.vimeo.com/video/80968819

Projekt „E-globalna tłumaczy świat” jest współfinansowany w ramach programu współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *