Inauguracja Roku Jubileuszowego w Ciechocinku

ciechocinek_logo_147

Rok Jubileuszowy Ciechocinka stanowi przełomowy moment w dziejach naszego kujawskiego kurortu. 180-lecie Uzdrowiska Ciechocinek oraz 100-lecie uzyskania praw miejskich są szczególną okazją do uczczenia wyjątkowej w skali Europy historii kultowego polskiego uzdrowiska, a zwłaszcza wybitnych ludzi, którzy to „Miasto Zdrowia” przez minione dziesięciolecia tworzyli i tych, którzy nadal z troską i zaangażowaniem kształtują jego rozwój.

Środa, 27 kwietnia

Obchody Jubileuszowe zainauguruje uroczysta Sesja Rady Miejskiej przygotowana i prowadzona przez Przewodniczącego Rady Marcina Zajączkowskiego. Odbędzie się 27 kwietnia o godz. 11.00 w Teatrze Letnim, unikatowym obiekcie o 125-letniej historii. To pierwsza w tym roku okazja do refleksji, podziękowań oraz rozmów o przyszłości Uzdrowiska w gronie samorządowców i zaproszonych gości oraz członków Komitetu Honorowego tegorocznych obchodów.

Po zakończeniu Sesji Rady Miejskiej burmistrz Leszek Dzierżewicz zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej, prezentującej historię Uzdrowiska na wielkoformatowych wydrukach unikatowych litografii i pocztówek z przełomu XIX/XX wieku, przygotowanej przez Urząd Miejski w Ciechocinku. Wystawa ma charakter stały, została umiejscowiona na ulicy Zdrojowej, na ogrodzeniu nieistniejącego już „Hotelu Müllera”. Na jednej z 40 tablic prezentowany jest w formie wizualizacji przyszły kształt hotelu, który za kilka lat powstanie ze zgliszczy w przedwojennym historycznym stylu. Wystawa plenerowa okalająca plac budowy będzie nie tylko przykuwała uwagę przechodniów unikatowymi fotografiami dawnego Ciechocinka, ale jednocześnie przysłaniała realizowane w tym miejscu prace budowlane i rekonstrukcyjne.

W dniu inauguracji obchodów 180-lecia Uzdrowiska i 100-lecia uzyskania praw miejskich zostaną posadzone drzewka Roku Jubileuszowego. Ceremonia odbędzie się w Parku Zdrojowym po godz. 13.00, a symbolicznego aktu dokonają liderzy instytucji i organizacji, które w tym roku obchodzą swoje święto. Posadzone zostaną drzewka upamiętniające:

  • 180-lecie Uzdrowiska
  • 100-lecie uzyskania praw miejskich
  • 130 lecie Ochotniczej Straży Pożarnej
  • 110-lecie Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka
  • 70-lecie Liceum Ogólnokształcącego.

Niedziela, 1 maja

Mieszkańcy, kuracjusze, pracownicy Uzdrowiska oraz miłośnicy Ciechocinka zainaugurują Rok Jubileuszowy w dniu 1 maja. Ta data kojarzy się starszym mieszkańcom Ciechocinka i wielu pokoleniom Polaków, którzy w naszym mieście odzyskiwali nadwyrężone zdrowie z barwną tradycją okresu międzywojennego: właśnie dzień 1 maja oznaczał uroczyste otwarcie dorocznego „Sezonu Kuracyjnego”. W tym dniu rozpoczynał się pierwszy z trzech sześciotygodniowych turnusów leczniczych w Ciechocinku. Po mszy św. w intencji kuracjuszy, pracowników Uzdrowiska i mieszkańców, następowało symboliczne otwarcie bramy Zakładu Zdrojowego (istniejąca, kuta brama obok kościoła parafialnego).

W Roku Jubileuszowym burmistrz oraz Rada Miejska Ciechocinka postanowili przywrócić tę znakomitą tradycję i wzbogacić ją o I Paradę Ciechocinian, na wzór zaobserwowanej podczas pobytu w partnerskim mieście uzdrowiskowym Bad Dürrenberg. Po mszy św., w parafialnym kościele św. Piotra i Pawła, przerwie na obiad i przebraniu się w najdowolniejsze stroje, mieszkańcy, kuracjusze, goście wyruszą ulicami miasta w barwnej Paradzie: od ulicy Widok, przez Zdrojową, Wołuszewską, Tężniową aż na Stadion Miejski. Na stadionie zaplanowano wykonanie „rodzinnego zdjęcia ciechocinian”, a następnie piknik i koncerty.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału w 1-majowej Paradzie w radosnych nastrojach i kolorowych, pomysłowych przebraniach! Niedzielne święto zostanie uwiecznione na licznych fotografiach i na jubileuszowym filmie. W kilku miejscach Ciechocinka rozmieszczone zostaną także kamery internetowe, dzięki którym przyjaciele naszego kurortu, nasze rodziny obserwować mogą Paradę w czasie rzeczywistym on-line w każdym miejscu świata. Życzymy Państwu doskonałej zabawy! A jeśli 1-Majowa paradna tradycja nam się uda, planujemy ją kontynuować w kolejnych latach.

Teresa Kudyba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *